Vineri, 16 Septembrie 2016 - 05:19 AM Aleg.RO: Copiii sub 3 ani ar putea fi scosi de la intretinere

curierulnational Copiii sub 3 ani ar putea fi scosi de la intretinereAfrodita Cicovschi / afrodita .cicovschi@curierulnational.roSenatul a adoptat recent o propunere legislativa care prevede scoaterea de la cheltuielile de întretinere a copiilor sub 3 ani, Camera Deputatilor având însa votul decisiv. Prevederile actului normativ privesc cheltuielile pe consumuri individuale si cheltuielile pe beneficiari, aferente serviciilor individuale ale proprietarilor, dar gestionate financiar prin intermediul asociatiei de proprietari. 'Asociatiile de proprietari pot hotarî exceptarea de la plata cheltuielilor prevazute la alin. 1 lit. b) si d) (cheltuielile pe consumuri individuale si cheltuielile pe beneficiari - n. red.) a copiilor cu vârsta de pâna la trei ani”, scrie în initiativa legislativa.În afara de cele de care ar putea fi scutiti copiii sub trei ani, celelalte cheltuieli ale asociatiei de proprietari sunt, potrivit Legii nr. 230/2007, urmatoarele: cheltuieli pe numar de persoane care locuiesc sau desfasoara activitati în proprietati individuale; cheltuieli pe cota-parte indiviza, în functie de suprafata utila a proprietatii individuale; cheltuielile pe consumatori tehnici; cheltuieli de alta natura.Propunerea legislativa adoptata de senatori mai prevede si o modificare a termenului de plata pentru cotele de contributie la cheltuielile asociatiei, la 30 de zile calendaristice, în loc de 20, în prezent.În expunerea de motive, initiatorii arata ca includerea copiilor mai mici de 3 ani în cheltuielile de întretinere este nejustificata si absurda, atât timp cât nici 'animalele mici de companie (pisici, catei etc.) nu sunt incluse în rândul consumului pe locuinta”.

(177 )

Curierul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curierul Național:

Copiii sub 3 ani ar putea fi scosi de la intretinere | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii