Joi, 21 Iulie 2016 - 05:05 AM Aleg.RO: Parerea Bisericii despre legalizarea casatoriilor intre persoanele de acelasi sex

7plus

Familia formata dintr-un barbat si o femeie, care devin parinti prin nasterea de copii, reprezinta fundamentul si principiul vital al dainuirii societatii, sustinatorii casatoriilor intre persoane de acelasi gen ignora ca barbatul si femeia sunt diferiti din punct de vedere anatomic, iar caracteristicile distincte biologice si psihologice ale fiecaruia au scopul uniunii celor doi intr-o familie si nasterea de copii, arata parohul Bisericii Iancu Vechi Matasari, consilier patriarhal, Constantin Stoica .

Familia formata dintr-un barbat si o femeie reprezinta fundamentul si principiul vital al dainuirii societatii

"Initiativa Coalitiei pentru familie sustinuta de trei milioane de romani pentru precizarea explicita in Constitutia Romaniei ca familia este formata dintr-un barbat si o femeie in urma consimtamantului liber a provocat ample dezbateri in spatiul public. Contestatarii acestui demers legislativ care solicita recunoasterea casatoriilor intre persoane de acelasi gen considera initiativa discriminatorie la adresa unei minoritati si incalcarea drepturilor omului. La o analiza atenta a discursului public al acestora, descoperim o serie de false argumente, unele chiar fortate, cu scopul contestarii actualitatii si perenitatii familiei traditionale, institutie care ar trebui redefinita prin extinderea si la uniunea intre persoane de acelasi gen", sustine parintele Constantin Stoica, potrivit news.ro.

Potrivit consilierului patriarhal, in mod absurd, contestatarii demersului sustinut de Coalitia pentru familie incearca sa isi justifice pozitia prin minimalizarea diferentelor anatomice si psihologice dintre soti, barbat si femeie, care ar avea doar roluri sociale in comunitate si atunci ar fi posibila schimbarea responsabilitatilor intre persoane.

"De exemplu, in viziunea acestora, un copil nu este necesar sa fie crescut si educat de parintii sai care l-au nascut, ci el poate fi incredintat si la doi barbati sau doua femei. Acestia vor primi automat statutul de parinti. Studii din intreaga lume argumenteaza incontestabil de ce institutia familiei, bazata pe alteritatea si complementaritatea barbatului si a femeii care doar impreuna devin parinti, reprezinta temelia dainuirii societatii, precum si fragilitatea argumentelor celor care pledeaza pentru casatoria intre persoane de acelasi gen. In acest sens, mentionam contributia doamnei Elisabeth Montfort, fost deputat in Parlamentul European in favoarea apararii institutiei familiei traditionale", precizeaza parintele Stoica.

Sustinatorii casatoriilor intre persoane de acelasi gen ignora ca barbatul si femeia sunt diferiti din punct de vedere anatomic, iar caracteristicile distincte biologice si psihologice ale fiecaruia au scopul uniunii celor doi intr-o familie si nasterea de copii, mai sustine consilierul patriarhal.

Curtea Constitutionala a avizat pozitiv, miercuri, initiativa de modificare a Constitutiei astfel incat sa se stipuleze explicit ca familia se intemeiaza pe casatoria liber consimtita intre barbat si femeie, nu pe cea intre soti.

Presedintele CCR Valer Dorneanu a precizat ca avizul oferit de Curte a fost dat strict in privinta indeplinirii conditiilor de depunere a unei initiative de revizuire, adica a numarului suficient de semnaturi, in conditiile legii, precum si in privinta respectarii limitelor revizuirii cu privire la drepturile fundamentale ale cetatenilor, care nu pot fi suprimate.Asociatia ACCEPT a solicitat Parlamentului sa clarifice intrebarea care va fi pusa romanilor la un eventual referendum, ce ar scoate Romania din spatiul valorilor europene, pentru a evita confuzia dintre institutia familiei si institutia casatoriei.

"Regretam ca prejudecatile societatii au determinat Curtea sa se dezica de standardele internationale de drepturile omului in materie de familie si respect pentru demnitate umana. Hotararile Curtii Europene a Drepturilor Omului, care stabilesc normele in materie de drepturi fundamentale, arata clar si consecvent ca dreptul la viata intima, privata si de familie al persoanelor LGBT trebuie recunoscut si respectat printr-o forma de protectie oferita de statele membre ale Consiliului Europei," a declarat Romanita Iordache, vicepresedinte al Asociatiei ACCEPT.

Citeste si CCR: Sesizarea referitoare la recunoasterea casatoriilor gay, amanata pe 20 septembrie

(177 )

7 Plus

Azi: Cea mai citită știre din sursa 7 Plus:

Parerea Bisericii despre legalizarea casatoriilor intre persoanele de acelasi sex | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii