Joi, 21 Iulie 2016 - 05:05 AM Aleg.RO: DNA. Deputa?ii Madalin Voicu ?i Nicolae Paun, trimi?i in judecata alaturi de fo?tii ?efi ai ANAF Gelu Diaconu ?i Mihai Vata?oiu-Gogancea

romanialibera

Deputa?ii Madalin Voicu (PSD) ?i Nicolae Paun (Asocia?ia Rromilor Pro Europa), precum ?i fo?tii ?efi ai ANAF Gelu Diaconu ?i Mihai Gogancea- Vata?oiu au fost trimi?i in judecata de DNA pentru fraudarea fondurilor comunitare prin asocia?ia rromilor ?i prin societatea Nicky Scorpion . Prejudiciul total estimat de DNA este de peste 27 milioane de lei ( circa 6.000.000 euro). Procurorii anticorup?ie au pus sechestre asiguratorii pe bunurile inculpa?ilor.

In acela?i dosar au mai fost trimi?i in judecata managerii de proiecte europene de la Asocia?ia Rromilor Pro-Europa, precum ?i Carmen Olteanu, so?ia deputatului PSD Madalin Voicu. De asemenea, a fost inculpata societatea Nicky Scorpion, controlata de Nicolae Paun.

In fapt, Nicolae Paun ar fi ob?inut finan?area a doua proiecte europene destinate rromilor defavoriza?i, scopul fiind reinser?ia socio-profesionala a circa 3.000 de rromi ?i finan?area unor afaceri mici pentru antreprenorii rromi, dar banii au fost deturna?i. In plus, beneficiarii programelor au fost obliga?i sa faca dona?ii de 5% din banii primi?i. Din banii destina?i celor doua programe europene, circa 77% au fost folosi?i pentru plata salariilor.

Madalin Voicu este acuzat de trafic de influen?a, de fals in declara?ii, de spalare a banilor, de folosirea influen?ei ori a autorita?ii in scopul ob?inerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite. Madalin Voicu, care de?inea ?i calitatea de pre?edinte de onoare al Partidei Rromilor Pro-Europa, ?i-ar fi folosit influen?a la demnitari ?i func?ionari publici, precum ?i la ?efii ANAF Gelu Diaconu ?i Mihai Vata?oiu-Gogancea,  pentru scutirea asocia?iei rromilor de pla?i datorate bugetului de stat.

Procurorii sus?in, intre altele, ca asocia?ia rromilor i-ar fi dat, in 2012, lui Madalin Voicu suma de 100.000 de lei pentru a-i sus?ine campania electorala. De asemenea, ca in perioada 2011-2015, in calitate de pre?edinte al Asocia?iei Rromilor \'Pro Europa\', Paun Nicolae ar fi platit, lunar, sume de bani fixe, in cuantum total de 216.502 lei, deputatului Madalin Voicu (\'pla?i drepturi de autor\').

So?ia lui Voicu este supectata de spalare de bani in forma continuata (a primit salarii in suma totala de circa 194.000 lei de la Asocia?ia Rromilor, din finan?arile proiectelor europene, fara a presta servicii, spun procurorii).

Deputatul Nicolae Paun este trimis in judecata pentru o adevarata arhiva de infrac?iuni, dintre care amintim folosirea de documente false pentru ob?inerea, pe nedrept, a fondurilor europene, schimbarea destina?iei fondurilor, deturnare de fonduri, spalarea banilor, cumparare de influen?a, fals in inscrisuri sub semnatura privata, efectuarea de opera?iuni comerciale incompatibile cu func?ia de deputat pentru a ob?ine bani sau foloase necuvenite pentru sine sau pentru altul, folosirea cu rea credin?a a bunurilor unei societa?iin folos propriu sau pentru altul.

Gelu Diaconu, fost pre?edinte ANAF, ?i Mihai Vata?oiu-Gogancea, fost vicepre?edinte ANAF, sunt trimi?i in judecata pentru emiterea unor decizii de suspendare a pla?ii taxelor ?i impozitelor datorate statului prin derularea celor doua programe europene pentru rromii defavoriza?i. Dosarul va fi judecat de instan?a Inaltei Cur?i de Casa?ie ?i justi?ie, competen?a atrasa de calitatea de deputa?i a inculpa?ilor Madalin Voicu ?i Nicolae Paun.

Interceptari. Nicolae Paun : \'...Dau doua cu?ite in gat la procurori\'

Deputatul Nicolae Paun a fost ?i arestat preventiv o perioada deoarece, in interceptarile facute cu mandat ob?inut de la judecatori, a afirmat ca, dupa ce iese din \'parnaie\', \'dau doua cu?ite in gat la procurori\'. Afirma?ia a fost facuta in cadrul unui dialog (interceptat de procurori) cu Madalin Voicu, pe care il redam:

PAUN  NICOLAE: Nu avem nimic de ascuns ...[folose?te cuvinte obscene-n.n]...Auzi, mai? Fac ca?iva ani de via?a, de parnaie, da' sa moara copiii mei, cand ies afara, daca nu, dau doua cu?ite in gat la procurori ?i ma p.. pe ei (…) Ba, auzi? Tu n-ai trait in anii '60, MADA, cum e?ti acum. Cand ?i-am spus eu din primavara: ma, vezi ca a?tia sunt pe noi.

VOICU MADALIN ?TEFAN: Bine, ba, ?i ce sa ne faca? Eu nu am afaceri, n-am combina?ii, n-am ?mecherii...

PAUN  NICOLAE: Pai pe tine nu, dar pe mine ma face!

Procurorii au solicitat de la Camera Deputa?ilor aviz ?i pentru re?inerea ?i arestarea lui Madalin Voicu, dar deputa?ii nu i-au ridicat imunitate cum au facut-o cu Nicolae Paun. Procurorii l-au pus sub control judiciar pe o cau?iune de 500.000 de lei. Madalin Voicu a atacat in instan?a masura luata de DNA.

In timpul procesului, Madalin Voicu a anun?at ca-?i rezerva dreptul la tacere, lasandu-?i avoca?ii sa-l apere. In ultimul cuvant acordat inculpatului, Madalin Voicu a declarat instan?ei: \'Nu am nimic de adaugat. Poate intereseaza starea mea - pe care nu vreau s-o explic ?i pe care, poate o intu?i - ?i ru?inea pe care trebuie sa o indur, de?i nu am nici o vina\' . Madalin Voicu a scapat, atunci, de plata cau?iunii ?i de controlul judiciar.

Mai trebuie sa amintim ca, in 2013, deputa?ii Nicolae Paun ?i Madalin Voicu au fost ini?iatorii unui proiect de lege a amnistiei ?i gra?ierii.

Alege-ti parfumul potrivit pentru iarna asta- Reduceri de 70%- Click aici comenteaza /* (c)

(200 )

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

DNA. Deputa?ii Madalin Voicu ?i Nicolae Paun, trimi?i in judecata alaturi de fo?tii ?efi ai ANAF Gelu Diaconu ?i Mihai Vata?oiu-Gogancea | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii