Vineri, 12 Decembrie 2014 - 06:03 AM Aleg.RO:

libertatea Un nou proiect de lege care prevede interzicerea bauturilor carbogazoase copiilor sub 16 ani urmeaza a fi dezbatut de parlamentari . Bauturi carbogazoase- foto simbol Northfoto NInel Peia Publicitate $(document).ready(function(){ var heigCont = $('.adContent').height(); if(heigCont==0){ $('#pubincontent').hide(); } } );

Deputatul PSD Ninel Peia va depune astazi un proiect legislativ prin care se interzice vanzarea bauturilor carbogazoase copiilor cu varsta de pana in 16 ani.

?Bauturile carbogazoase sunt preferatele societatii din sec. XXI, in fiecare an consumandu-se tone de astfel de lichide. Bauturile carbogazoase sunt non-alcoolice, fiind preparate din apa , cafeina si un agent aromatizat. Exista totusi posibilitatea ca si in aceste bauturi sa se gaseasca suc de fructe sau alcool - sub 0.5% din volumul total pentru ca bautura sa fie incadrata in sectorul bauturilor non- alcoolice. Medicii pediatri si nutritionisti atrag atentia asupra pericolului la care parintii ii expun pe minori, lasandu-i sa bea astfel de bauturi. Sucurile bogate in cofeina sunt asociate cu aparitia ADHD-ului, tulburari ale somnului, lipsa puterii de concentrare si compromit sanatatea oaselor, din cauza cofeinei continute.

Consumul de bauturi carbogazoase este extrem de nociv pentru organism. Acesta provoaca mai multe afec?iuni, printre care: crestere in greutate si obezitate, diabet zaharat, scade densitatea osoasa, osteoporoza, carii dentare, boli renale, Hipertensiune arteriala, provoaca arsuri stomacale, afectiuni hepatice, deshidratarea.

Obiceiurile alimentare si cele legate de activitatea fizica a unui individ isi au originea in copilarie, insa se stabilizeaza si permanitizeaza in special pe parcursul adolescentei. Acest lucru este influentat de factori psihologici caracteristici varstei adolescentei si a celor sociali, precum scoala si relatiile interpersonale cu colegii de aceeasi varsta. Astfel scoala are un rol esential in formarea unor comportamente alimentare sanatoase."Propun ca bauturile de tip coca-cola, bauturile cu continut de cofeina precum si bauturile carbogazoase sa fie interzise spre vanzare minorilor, avand in vedere pericolul de dependenta la care sunt expusi acestia si totodata ravagiile ce le provoaca intr-un organizm tanar, in formare si nu numai, consumul acestor bauturi. Astfel, este necesar sa se interzica comercializarea bauturilor carbogazoase in incinta institutiilor de invatamant si sa fie luate masuri de restrictionare a vanzarilor; - producatorii sa fie obligati in publica informatii pe eticheta produsului despre efectele provocate de consum;- de asemenea, ar fi utila o interdictie in publicitate, promovare si sponsorizare ar reduce efectul negativ al consumului de bauturi carbogazoase;Reglementarea in domeniul publicitatii, promovarii si sponsorizarii trebuie sa ia in considerare urmatoarele principii:- publicitatea la produsele alimentare precum si promovarea si sponsorizarea, ar trebui insotite de avertismente corespunzatoare legate de sanatate si mesaje de siguranta" se arata in proiectul de lege.

(179 )

Libertatea

Azi: Cea mai citită știre din sursa Libertatea:

Autentificare/Creare cont | 0 comentarii