Joi, 20 Iulie 2006 - 05:43 AM Aleg.RO:

Publicat de: Marius NEGULESCU

AMOS News Vicepresedintele PIN, deputatul Lavinia Sandru, a declarat miercuri ca asteapta excluderea din PD a celui de-al doilea baron portocaliu, primarul municipiului Targu Mures, Doprin Florea si anchetarea acestuia de decatre DNA. Potrivit deputatei PIN, edilul democrat se face vinovat de prejudicierea bugetului local cu peste 31 de miliarde de lei. Lavinia Sandru a prezentat un dosar, de circa 130 de pagini, intocmit de Curtea de Conturi, care face referire la o serie de contracte intre Primarie si cateva firme private, a acroro incheiere a fost favorizata de catre Dorin Florea.

“Fostii mei colegi din PD nu pot sa plece in vacanta. Emil Boc sa nu se gandeasca deja ca poate sa mearga la mare pentru ca, probabil, va trebui sa mai faca inca un BPN sa mai excluda pe cineva din partid. Asa cum l-a exclus pe Mircia Gutau de la Ramnicu Valcea, mai are un primar care a bagat mana in bugetul local si a luat ceva mai mult de un milion de dolari”, a declarat deputata PIN.

In prezent, Dorin Florea ocupa si functie de lider al filialei judetene a PD, fiind acuzat ca si-au promovat propriii oameni pe listele locale ale partidelor politice, obtinand astfel sprijin pentru adoptarea proprunerilor sale.

“El, acolo la Mures, este presedintele organizatiei judetene a PD, este copresedintele Aliantei si este dusmanul declarat al lui Eugen Nicolaescu”, a mai spus Sandru, intitulandu-l pe Florea “numarul doi din sirul baronilor portocalii”.

Potrivit deputatului PIN, primarul s-ar face vinovat de cardasie cu o firma privata, asociata cu o societate infiintata de Primarie in domeniul constructiilor utilitare. Florea este acuzat ca a permis cu buna stiinta supraevaluarea activelor firmei private si subevaluarea celor detinute de firma primariei, actiune care a usurata bugetul local de mai bine de un milion de dolari.

“Voi trimite dosarul la DNA. As vrea sa-si faca treaba cat mai repede procurorii de acolo si sa instrumenteze cazul. O sa-i trimit si o scrisoare lui Daniel Morar, pentru ca tebuie recuperat prejudiciul de peste 31 de miliarde de lei si anii pe care trebuie sa-i faca acest individ la puscarie sunt vreo sase-sapte” a subliniat vicepresedintele PIN.

(513 )

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Marius NEGULESCU