Miercuri, 19 Iulie 2006 - 05:44 AM Aleg.RO: Chiliman darima afacerile primariei lui Videanu

Publicat de: Antoaneta Etves

Cotidianul Primaria Capitalei a incheiat un contract de asociere cu o firma, prin care s-a construit ilegal un restaurant pe malul lacului Floreasca . Primaria Sectorului 1 a demolat ieri o cladire ridicata fara autorizatie de constructie pe malul lacului Floreasca. Afacerea era administrata de Directia Parcuri a Primariei Capitalei in asociere cu firma La Gondola Invest. „Constructia a fost ridicata fara nici un fel de autorizatie de construire. In plus, ea se intinde pe o suprafata mult mai mare. Administratorii au fost somati sa desfiinteze restaurantul de acum o luna”, ne-a declarat Andrei Chiliman primarul sectorului 1. Restaurantul este pe malul lacului, vizavi de resedinta prezidentiala Vila Lac III. Primaria avea profit Directorul Administratiei parcurilor din Bucuresti, Virgil Cirstea, a dat cu un euro metrul patrat o bucata de teren, prin incredintare directa, pe malul lacului Floreasca, firmei La Gondola Invest. „Partile s-au asociat, in urma cu un an, in vederea exploatarii in parcul Floreasca, Zona strandului Floreasca 1, a unui teren in suprafata totala de 600 de metri patrati si a bazinelor de inot aferente aflate pe malul lacului”, potrivit primarului Chliman. In acest perimetru, Directia Parcuri si firma asociata au convenit sa dezvolte activitati de agrement si alimentatie publica. Durata asocierii este de 15 ani. „Cladirea apartine primariei. Noi am facut investitii in modernizarea ei. Vom da in judecata Primaria Sectorului 1 pentru a ne recupera investitia“, ne-a declarat directorul firmei asociate, Adi Caval. Potrivit directorului firmei asociate, dupa 15 ani tot ce se va construi acolo va fi al Primariei Capitalei, care ia 10% din profit in acest moment,  citeva mii de euro. Conform contractului incheiat intre cele doua parti, investitorul s-a obligat sa investeasca pina la sfirsitul acestui an 25.000 de euro pentru amenajarea unor terase pentru alimentatie publica, atit pe teren, cit si pe suprafata celor doua bazine de inot. In plus, trebuia sa achizitioneze patru gondole pentru agrement in valoare de 5.000 de euro fiecare. Doua dintre acestea urmau sa fie donate municipalitatii, ca sa le lanseze in Cismigiu. Videanu tine la secret terasele ilegale Primaria Capitalei a refuzat sa puna la dispozitie cele 67 de contracte de asociere incheiate de Administratia Parcurilor si lista cu terasele ilegale construite pe malurile lacului Herastrau, cu diferite firme, pe motiv ca asa a decis primarul general, Adriean Videanu. “Sint publice. Eu le pun la dispozitia biroului de presa. Nu inteleg de ce primarul general nu vrea sa le dea”, a declarat Virgil Cirstea. Acelasi lucru sustine si Viorel Uleia, directorul Directiei de Inspectie si Control din cadrul Primariei Capitalei.

· Cotidianul
Cotidianul

· Alte știri de la Antoaneta Etves

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

Chiliman darima afacerile primariei lui Videanu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii