Draghici se considera victima grupurilor de interese transpartinice [1]

Bogdan Draghici, autorul dezvalurilor despre soacra lui Mircea Geoana, presedintele PSD, a fost eliberat ieri din functia de director general adjunct al Institutului National de Administratie printr-un ordin al ministrului Vasile Blaga.

Draghici contesta astazi acest ordin datorita faptului ca nu contine nici un motiv pentru care a fost luata aceasta hotarare, asa cum cere legea.

Mai mult, ordinul i-a parvenit lui Draghici prin posta si anunta deja un inlocuitor pentru acesta in persoana consilierului personal al ministrului, Cristian Vasile Bitea. Draghici considera ca motivele reale in cazul acestei eliberari din functie stau in aceea ca a reusit sa deranjeze suficiente "grupuri de interes transpartinic care si-au dat mana" pentru indepartarea sa. Referitor la relatiile sale cu actuala putere, Draghici a precizat ca a spus un "nu" hotarat la orice incercare de a continua practicile fostului partid de guvernamant. "Nu am fost de acord sa se capuseze bugetul public si ca fondurile publice sa ajunga in buzunare private", a declarat Draghici. Potrivit acestuia, fondurile pe care le administra puteau duce la dirijarea unor sume foarte mari spre clientela politica. "Am avut parte de sesizari si de presiuni permanente si de la Putere, si de la Opozitie", a descris Draghici situatia de la numirea sa in functie. "Mi se pare jignitor ca dupa o activitate care merita sa fie laudata si nu sanctionata sa fiu eliberat din functie prin posta", spune Draghici care considera ca a adus servicii reale actualei guvernari si in nici un caz prejudicii sau deservicii. "Cei care m-au numit in functie au regretat rapid acest lucru, spune Draghici, si-au dat seama ca nu am de gand sa fiu un yesman. M-au jignit profund ca au crezut ca daca ma pun intr-o functie voi fi servil. Nu am facut niciodata o asemenea promisiune", a spus cu amaraciune Draghici. Bogdan Draghici este presedintele Asociatiei "Europa" si al Asociatiei Nationale a Functionarilor Publici.
Publicat de : Clement Sava
Data publicării: 19 Aug 2005 - 08:38

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=6913&titlu=Draghici_se_considera_victima_grupurilor_de_interese_transpartinice