Adrian Severin cheama la rezistenta antiprezidentiala [1]

Institutul Social Democrat (ISD) „Ovidiu Sincai“, condus de Adrian Severin, cere partidelor politice, societatii civile si mass-media „sa-si uneasca eforturile pentru stoparea celui care incarneaza tendintele dictatoriale din Romania“, Traian Basescu.

Institutul arata ca, de la inceputul instalarii actualei puteri, a avertizat in mai multe randuri prin rapoartele sale de analiza politica asupra „pericolului distrugerii sistemului democratic din Romania de catre Traian Basescu“ si apreciaza ca „tot mai frecventele sale manifestari autoritariste“ indica „cu acuitate“ dorinta presedintelui Romaniei de a instaura un regim anti-constitutional.

Institutul „Ovidiu Sincai“ vorbeste de „distrugerea democratiei“ de catre Traian Basescu, prin utilizarea serviciilor de informatii in batalia politica si in supravegherea celor mai importanti demnitari ai statului roman, incurajarea delatiunii publice si caricaturizarea vietii politice la nivelul unor „comploturi de carciuma“.

Comunicatul institutului mai acuza incalcarea Constitutiei prin implicarea directa a sefului statului in viata partidelor si manifestarea partizana a optiunilor sale politice, precum si distrugerea autoritatii primului-ministru, in scopul inlaturarii acestuia, incalcand astfel Constitutia.

„Numai o coalitie a societatii dincolo de interesele de partid poate opri distrugerea democratiei in Romania“, este concluzia Institutului, care propune o „Alianta pentru Democratie“ impotriva presedintelui tarii.

Adrian Severin a fost, saptamana trecuta, eroul unui scandal pe care l-a provocat, semnand in ziarul Ziua un editorial, in care il acuza pe Traian Basescu ca este tatar.
Publicat de : C.S.
Data publicării: 11 Aug 2005 - 08:57

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=6621&titlu=Adrian_Severin_cheama_la_rezistenta_antiprezidentiala