Deputat liberal, scrisoare deschisa pentru Liviu Dragnea: „ICR nu poate fi for propagandistic PSD pentru prezidentiale” [1]

Deputatul liberal Ovidiu Raetchi a transmis o scrisoare deschisa presedintelui PSD, Liviu Dragnea, in care i-a solicitat acestuia ''sa nu transforme ICR in for propagandistic al PSD pentru prezidentiale'', in contextul discutiilor despre numirea unei noi echipe la conducerea institutiei

.

''Domnule Dragnea, nu incercati sa distrugeti ICR cu politicieni, asa cum ati procedat la Ministerul Justitiei. ICR nu poate fi for propagandistic PSD pentru prezidentiale. (...) Coalitia de guvernare pe care o conduceti a anuntat ca doreste numirea unei noi echipe de conducere pentru ICR. Din nefericire, printre criteriile enumerate cu aceasta ocazie se afla si apartenenta politica. Mai mult, a devenit deja de notorietate faptul ca pentru noua conducere a Institutului sunt vizati o serie de lideri politici din PSD. Cu alte cuvinte, este o problema de saptamani pana cand cel mai important for de reprezentare al culturii romanesti va deveni in mod direct un instrument politic, gestionat de politicieni cu ideologie asumata'', i-a scris Raetchi lui Dragnea.

În opinia deputatului, numirea unor oameni politici la conducerea ICR ar fi o eroare.

''Din punctul meu de vedere - si, imi place sa cred, al intregii societati romanesti - aceasta este o mare eroare. Nivelul de performanta a ICR a fost intotdeauna direct proportional cu valoarea culturala dovedita a oamenilor care l-au condus si invers proportional cu subordonarea sa politica. E foarte greu sa poti egala performanta manageriala a unui Horia Roman Patapievici, avand in vedere expertiza sa culturala; e insa foarte usor sa distrugi toate proiectele incepute de acesta si de succesorii sai aducand in fruntea Institutului politicieni si clientele de partid. Cu toate ca ICR a fost intotdeauna partial expus influentelor politice, el nu a fost niciodata un instrument explicit de partid, pus in slujba pregatirii urmatoarei campanii prezidentiale a PSD'', arata Raetchi.

Deputatul PNL crede ca promovarea proiectelor culturale pe criterii politice va anula ''capacitatea Romaniei de a exporta produse intelectuale de valoare, incurajand in schimb servilismul, mediocritatea patriotarda si solidaritatea de idei social-democrate''.

''Politicienii nu pot masura in mod obiectiv valoarea estetica si academica - din simplul motiv ca ei urmaresc obiective politice. Ca si justitia, cultura romana trebuie lasata in mainile unor oameni din 'breasla', din societatea civila, din afara partidelor. Va puteti gandi pentru conducerea ICR, domnule Dragnea, la scriitorii si artistii validati de piata, care au facut deopotriva performanta intelectuala si manageriala. Va puteti gandi la oameni de cariera din ICR. Puteti lua in calcul sute de tineri cu studii si doctorate la universitati occidentale de elita. Nu compromiteti in mod definitiv credinta acestor oameni intr-un sistem de selectie macar partial meritoriu si obiectiv, numind in fruntea institutiei care exporta cultura noastra de elita o mana de politicieni care au 'meritul' de a va cunoaste personal'', i-a spus liberalul presedintelui PSD.

Sursa: Agerpres [2]

Data publicrii: 06 Mar 2017 - 05:27