Anatolie Zagorodnii: Proiectul de lege inaintat de catre Dodon de modificare a Constitutiei nu va avea sustinere in Parlament [1]

„Ceea ce a spus astazi domnul Dodon sunt niste declaratii populiste in contextul angajamentelor electorale pe care le-a avut dumnealui in campania electorala si incearca prin toate metodele sa spuna societatii ca: „eu vreau sa dizolv acest Parlament, insa Parlamentul nu este de acord cu mine si nu pot face acest lucru”

. Eu cred ca aceste propuneri nu o sa aiba sustinere in Parlament, sunt mai mult ca sigur. Sunt lipsite de orice logica juridica (...) dumnealui pregateste opinia publica prin aceste declaratii pentru alegerile parlamentare din 2018. Ca in campania electorala respectiva sa spuna: „uite am vrut, am incercat, dar pana la urma nu au avut sorti de izbanda, deoarece majoritatea parlamentara a refuzat”. Are un scenariu bine pus la punct”, a declarat Zagorodnii.

In opinia deputatului, Igor Dodon va incepe procedura de colectare a semnaturilor, asa precum a promis in cazul in care Parlamentul refuza pana la 24 martie sa inregistreze proiectul de lege privind modificarea Constitutiei.

„Dumnealui o sa agite societatea. Eu va asigur ca o sa vina in fata oamenilor. Are structuri teritoriale, o sa mearga la oameni si o sa stranga semnaturi si o sa vina cu 500 - 600 de mii, cate o sa reuseasca, si o sa incerce sa puna presiuni asupra Parlamentului, asupra institutiilor. Aceasta o sa fie o pregatire foarte serioasa pentru dumnealui pentru alegerile parlamentare”, a adaugat Anatolie Zagorodnii in cadrul emisiunii „Punctul pe azi”, de la TVR Moldova.

Igor Dodon a prezentat marti, 28 februarie, un proiect de lege de modificare a Constitutiei. Seful statului doreste ca Legea Suprema sa prevada posibilitatea de a dizolva Parlamentului in alte cinci cazuri, pe langa cele doua stipulate deja in Constitutie. Totodata, presedintele a avertizat Parlamentul ca, daca pana pe 24 martie acesta nu va sustine modificarea Constitutiei in plen, el va merge la referendum.

Data publicrii: 01 Mar 2017 - 05:39