Elena Udrea: Kovesi participa la toate petrecerile lui Gabriel Oprea [1]

Deputatul Elena Udrea a declarat, la Romania TV, ca sefa DNA, Laura Codruta Kovesi, a participat la toate petrecerile lui fostului ministru Gabriel Oprea

. Mai mult, desi a ajutat-o sa ajunga sefa DNA, Udrea spune ca niciodata nu a crezut in Kovesi.

Foto: Facebook / Elena Udrea

"La ziua domnului Oprea, de obicei Laura Codruta Kovesi participa. Cred ca de fiecare data a fost si Kovesi", a spus Elena Udrea, la Romania TV.

Chiar daca a fost cea care a pus umarul la numirea in fruntea DNA, Elena Udrea spune ca niciodata nu a crezut in Laura Codruta Kovesi. "Niciodata pe mine nu m-a pacalit. Stia parerea mea despre dansa si asta era si motivul pentru care primeam tot timpul semnale ca daca nu ma potolesc si nu tac, o sa fiu arestata", a adaugat Udrea.

DNA cere aviz de la Camera Deputatilor pentru urmarirea penala a fostului ministru al Turismului Elena Udrea, in dosarul privind finantarea campaniei electorale din 2009, in care ar fi suspectata si de doua infractiuni de instigare la luare de mita, pentru care se impune extinderea urmaririi penale in cauza in care deja este cercetata pentru cinci fapte de spalare de bani.

Procurorul sef al Directiei Nationale Anticoruptie a transmis procurorului general al Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie referatul cauzei in vederea sesizarii Camerei Deputatilor pentru formularea cererii de efectuare a urmaririi penale fata de Elena Udrea, la data faptelor ministru al Turismului, suspectata de doua infractiuni de instigare la luare de mita, care ar fi fost savarsite in exercitarea functiei ministeriale, a anuntat miercuri DNA.

“Cauza are ca obiect fapte prin care, pe parcursul campaniei electorale pentru alegerile prezidentiale din anul 2009, au fost colectate sume de bani provenite din infractiuni, care au fost folosite ulterior pentru plata unor servicii prestate in campania electorala”, a precizat sursa citata.

In acelasi dosar, in luna septembrie, procurorii au dispus efectuarea urmaririi penale fata de mai multe persoane, printre care Elena Udrea, pentru savarsirea a cinci infractiuni de spalare de bani,Gheorghe Nastasia, la data faptei secretarul general al Ministerului Turismului, si Victor Tarhon, fost presedinte al Consiliului Judetean Tulcea, pentru luare de mita.

In urma probelor administrate ulterior inceperii urmaririi penale, procurorii au obtinut probe noi cu privire la savarsirea de catre Elena Udrea a doua infractiuni de instigare la luare de mita, pentru care se impune extinderea urmaririi penale, a precizat DNA.

“Pe baza probelor respective a rezultat ca Udrea Elena Gabriela i-a determinat pe Nastasia Gheorghe, secretarul general al Ministerului Turismului, precum si pe Tarhon Victor, presedintele Consiliului judetean Tulcea (institutie care primea finantare si de la Ministerul Turismului pe diferite proiecte), sa ceara reprezentantilor unor societati comerciale care aveau contracte cu cele doua institutii sa achite contravaloarea unor servicii de publicitate furnizate in cadrul campaniei electorale. Plata s-a realizat in baza unor contracte fictive, iar legatura dintre persoanele care obtineau fondurile infractionale si prestatorii de servicii a fost realizata de catre Udrea Elena Gabriela”, sustin procurorii.

Anchetatorii sustin ca Elena Udrea ar fi coordonat persoanele care au actionat ca intermediari pentru transferurile bancare realizate, astfel incat banii obtinuti pe cale nelegala sa ajunga la societatile care prestau servicii legate de campanie.

CITESTE SI: Basescu, despre cererea DNA de a primi aviz pentru urmarirea penala a Elenei Udrea: "La Kovesi functioneaza rautatea feminina"

Data publicrii: 13 Oct 2016 - 05:33

Link tire   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=56959&titlu=Elena_Udrea__Kovesi_participa_la_toate_petrecerile_lui_Gabriel_Oprea