ICCJ a dispus inceperea judecarii pe fond a dosarului lui Ioan Oltean [1]

Judecatorii de la Înalta Curte de Casatie si Justitie au dispus inceperea judecarii pe fond a dosarului in care deputatul Ioan Oltean este acuzat alaturi de Crinuta Dumitrean, fost presedinte al ANRP, de acordarea unor despagubiri supraevaluate pentru un teren

. Prejudiciul este de aproape 100 de milioane de lei.

Magistratii au respins ca nefondate toate exceptiile si cererile invocate de Ioan Oltean si ceilalti inculpati din acest dosar, fiind constatata legalitatea administrarii probelor si a efectuarii de catre DNA a actelor de urmarire penala, potrivit Agerpres.In august 2016, Ioan Oltean a fost trimis in judecata pentru complicitate la abuz in serviciu cu consecinte deosebit de grave, iar Crinuta Dumitrean este acuzata de abuz in serviciu cu consecinte deosebit de grave.In acelasi dosar au mai fost trimisi in judecata fosti membri ai Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despagubirilor din cadrul ANRP, respectiv Sergiu Diacomatu, Catalin Teodorescu, Remus Virgil Baciu, Rodica Constantinovici, Lacramioara Alexandru si Marko Atilla Gabor.De asemenea, au fost deferiti justitiei omul de afaceri Mihai Rotaru, beneficiarul direct al despagubirii, si evaluatorul Sergiu Negurici.Potrivit procurorilor, Mihai Rotaru a cumparat pe 27 noiembrie 2009, contra sumei de 750.000 de euro, drepturile litigioase pe care o persoana le detinea asupra unui teren in suprafata de 61.857 de metri patrati situat in municipiul Pitesti. Persoana respectiva a vandut aceste drepturi dupa ce timp de opt ani nu reusise sa obtina proprietatile revendicate, ceea ce o determinase sa initieze si un proces.Dupa doar cateva luni, pe 17 iunie 2010, membrii Comisiei ANRP, prin exercitarea abuziva a atributiunilor de serviciu, au aprobat in regim de urgenta raportul de evaluare prin care terenul respectiv a fost evaluat la 108.932.000 lei, suma acordata drept despagubire lui Mihai Rotaru, desi acesta nu indeplinea cerintele de solutionare in regim de urgenta a dosarului de despagubire, indica procurorii.Anchetatorii sustin ca membrii comisiei au fost influentati de Ioan Oltean, care avea o relatie apropiata cu presedintele de la acea data al ANRP, Crinuta Dumitrean. Acesta le-ar fi indus membrilor comisiei convingerea ca ar putea sa-si piarda functiile in care fusesera numiti politic.Terenul respectiv a fost supraevaluat cu suma de 98.780.835 de lei, de 10 ori fata de pretul real, acesta fiind si prejudiciul in dauna statului.

Data publicării: 07 Oct 2016 - 05:17

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=56921&titlu=ICCJ_a_dispus_inceperea_judecarii_pe_fond_a_dosarului_lui_Ioan_Oltean