Udrea: O sa vedem daca voi candida, ma mai gandesc. Este evidenta implicarea DNA in activitatea politica [1]

Deputatul Elena Udrea a declarat marti, in fata Sectiei 2 de Politie, ca nu este hotarata daca va mai candida la alegerile parlamentare, ea sustinand ca este evidenta o implicare a Directiei Nationale Anticoruptie in activitatea politica

.

Foto: Romania TV

"Ma gandesc la multe in perioada asta. O sa vedem. Deocamdata ma mai gandesc, vedem ce voi face. Nu am un raspuns sa va dau acum. Este evident ca este o implicare a DNA in activitatea politica, doar si pentru faptul ca sunt anchetati in preajma campaniei electorale cu precadere cei din opozitie, partidul lui Traian Basescu si este afectat insusi fostul presedinte. Mai putin partidul domnului Iohannis, de exemplu", a spus Elena Udrea, la plecarea de la Sectia 2 de Politie din Bucuresti, unde a fost pentru procedura din cadrul controlului judiciar impus de procurorii DNA, potrivit news.ro.

Fostul ministru al Dezvoltarii Regionale si Turismului a mai spus ca a vorbit cu Traian Basescu dupa ce procurorii au pus-o din nou sub control judiciar, insa nu i-a cerut sfatul pentru ca ea este „un om cu experienta in dosare penale, mai mult chiar si decat presedintele Traian Basescu".

Udrea a adaugat ca va cere, in curand, schimbarea programului de control judiciar, pentru ca intentioneaza sa nu lipseasca de la cursurile de master in specializarea consiliere pastorala la care s-a inscris la Cluj-Napoca.

"O sa fac o solicitare la sectia de Politie in asa fel incat sa fiu si la cursuri, sa si semnez aici cand este cazul. (...) Le fac nu pentru CV, ci pentru ca imi doresc sa activez direct si personal in cadrul acelei asociatii de psihologie si religie in care imi propun ca cei care au probleme de orice natura sa si le poata rezolva si cu ajutorul practicii religioase, a credintei si cu ajutorul psihologiei. Pentru asta, cursul de master de consiliere pastorala pe care eu il fac este foarte util", a mai spus Udrea.

Elena Udrea a fost pusa, in 22 septembrie, sub control judiciar de procurorii DNA, in dosarul privind finantarea campaniei electorale din 2009 a lui Traian Basescu, fiind acuzata de cinci infractiuni de spalare de bani.

In acelasi dosar a fost pusa sub control judiciar si Ioana Basescu, fiica cea mare a presedintelui Traian Basescu. Ea este acuzata de instigare la abuz in serviciu si la spalare de bani.

Tot sub control judiciar, in aceeasi cauza, au fost inculpati fostul secretar general al Ministerului Dezvoltarii Gheorghe Nastasia, fostul presedinte al Consiliului Judetean Tulcea Victor Tarhon, Ioan Silviu Wagner, fost director general al Oil Terminal, si omul de afaceri Giovanni Mario Francesco, fostul concubin al Ioanei Basescu.

"Legatura dintre persoanele care obtineau banii pe cale nelegala si prestatorii de servicii legate de campanie era realizata de inculpata Udrea Elena Gabriela. Aceasta conducea un staff de campanie informal al unuia dintre candidati si, din aceasta pozitie, coordona atat achizitiile de servicii de campanie, cat si persoanele care au actionat ca intermediari pentru platile realizate, astfel incat sumele de bani sa ajunga la societatile prestatoare. Remiterea foloaselor infractionale se realiza prin incheierea unor contracte fictive cu societati care prestau in realitate servicii in cadrul campaniei electorale, respectiv publicitate stradala, tiparire de afise, reclame publicate in mass media, realizarea unor pagini de internet, monitorizarea presei, organizarea de spectacole si prestarea de servicii de consultanta", sustin anchetatorii.

Pe timpul cat se afla sub control judiciar, inculpatii trebuie sa respecte o serie de obligatii, intre care sa nu paraseasca tara si sa nu comunice direct sau indirect, pe nicio cale, cu persoanele mentionate in ordonanta de dispunere a controlului judiciar, potrivit DNA.

Data publicării: 28 Sep 2016 - 05:13

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=56691&titlu=Udrea__O_sa_vedem_daca_voi_candida__ma_mai_gandesc__Este_evidenta_implicarea_DNA_in_activitatea_politica