Primarul Daniel Thellmann - primul 'texan de onoare' din Mediaș [1]

Cu ocazia Zilei Mediașului dar și pentru a fi alături de Statele Unite ale Americii la aniversarea Zilei de 4 iulie, Primăria municipiului Mediaș a organizat un concert susținut de Ștefan Bănică jr & Band, sponsorizat de ARMAX GAZ.

În aceeași zi, primarul Daniel Thellmann, a fost numit texan de o­noare, în cadrul unei festivități organizate la Primăria municipiului Mediaș. La eveniment au fost prezenți: Mircea Vescan, sponsorul oficial al concertului, Laine Perry, președinte al Perry Equipment Corporation din Texas, avocatul Eric C. Rose, Lisa Heilbronn, consulul SUA la Cluj și producătorul executiv al evenimentului, Laurențiu Constantin.

Doamna Laine Parry a mai numit încă doi texani de o­noare: Ștefan Bănică Jr., la concertul de la Mediaș și Mircea Vescan, sponsorul concertului, într-un cadrul intim, în stațiunea Bazna. Laine Perry, are dreptul de a numi texani de o­noare, întrucât una din rudele sale a luptat în războiul de eliberare a Texasului de sub dictatura mexicană.

Grație colaborării dintre Compania Perry Equipment Corporation, Texas și Armax Gaz, Mediașul stabilește, astfel, primele relații de înfrățire transatlantică. Laine Perry a înaintat deja consilierilor din orașul american Mineral Wells - Texas (SUA) ideea unei colaborări între cele două localități, precum și a unui parteneriat în care dimensiunile economice și schimbul intercultural pot constitui principalele direcții.
Publicat de : Zella MOARCĂȘ
Data publicării: 05 Iul 2005 - 08:00

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=5621&titlu=Primarul_Daniel_Thellmann___primul_'texan_de_onoare'_din_Medias