PNL are nevoie de USR ca sa treaca de PSD la parlamentare [1]

Adrian Manolache (adsbygoogle = window

.adsbygoogle || []).push({});

PSD se afla pe primul loc intr-un sondaj de opinie realizat de CURS la comanda PNL, ce vizeaza intentia de vot a electoratului din Bucuresti. Social-democratii au obtinut un scor de 43% in preferintele bucurestenilor, depasindu-i pe liberali care au o cota de doar 29%. Aceleasi statistici arata ca premierul Ciolos se bucura de increderea poporului, acesta inregistrand un scor de 43% in Capitala si de 30% la nivel national, insa romanii nu prea au incredere in ministrii tehnocrati.

Comisia de unificare a PNL a analizat ieri rezultatele celor doua sondaje comandate de partid la nivel national si in Bucuresti. „În ceea ce priveste scorurile partidelor, in Bucuresti, sondajul a relevat urmatoarele rezultate: PSD 43%, PNL 29%, USR 10%, ALDE 7% si PMP 5%”, a declarat liderul PNL Bucuresti, Cristian Busoi. Se mentine astfel dezamagirea bucurestenilor fata de liberali, vizibila cu ochiul liber alegerile locale din Capitala. Cercetarea la nivelul Bucurestiului a scos la iveala date surprinzatoare pentru liberali, dar firesti in contextul ultimelor evenimente din Sanatate. „Este pentru prima data cand Sanatatea a devenit prioritatea numarul unu a bucurestenilor in raport cu asteptarile de la Guvern. Astazi sistemul de sanatate este principala preocupare - 21%, economia - 17%, coruptia - 16%, nivelul pensiilor - 10%", a precizat Busoi.

Tot in perioada 11 - 19 august, Novel Research a realizat un al doilea sondaj de opinie la nivel national pentru liberali, care plaseaza PNL-ul pe locul al doilea cu 31% in intentia de vot a romanilor, dupa PSD care inregistreaza 37%, pe locul trei regasindu-se USR-ul lui Nicusor Dan cu 4%.

Ciolos, 43% la Bucuresti

Liderul PNL Bucuresti a refuzat sa dezvaluie situatia din sondaje a premierului si a ministrilor tenhocrati, motivand faptul ca ar avea nevoie de acordul acestora in acest sens. „Tot ce va pot spune este ca exista o discrepanta foarte mare intre premierul Ciolos si restul echipei guvernamentale. În timp ce premierul Ciolos se situeaza la cifre foarte bune, nu dau cifre, restul ministrilor nu sunt nici foarte cunoscuti si nu au reusit inca sa-si construiasca un nivel de incredere comparabil macar cu al premierului Ciolos sau cu al liderilor partidelor politice. E o realitate pe care o intuiam, dar care se confirma cel putin in Bucuresti din acest sondaj de opinie", a explicat Busoi. Voci din PNL sustin insa ca premierul Dacian Ciolos ar avea in jur de 43% din intentiile de vot la nivelul Capitalei si 30% in sondajul national, in timp ce ministrul Sanatatii, Vlad Voiculescu, ar fi cel mai bine cotat din echipa lui Ciolos cu 9%. În schimb, ministrul Fondurilor Europene, Cristian Ghinea si ministrul Muncii, Dragos Pislaru au doar 2%, iar vicepremierul Costin Borc ar fi cotat la 1%. Rezultatele sondajelor au produs ingrijorare in interiorul partidului. „În Romania, stanga cas- tiga alegerile prin forta propriului mecanism de partid, iar dreapta printr-o alianta cu societatea civila. Fara aceasta alianta, raportul natural dintre stanga si dreapta este de 40% vs.15% - asa cum s-a vazut recent la alegerile din Bucuresti”, a comentat deputatul Ovidiu Raetchi.

Ovidiu Raetchi, deputat PNL: PNL trebuie sa coopteze doua-trei personalitati din zona civica pentru a proba faptul ca este partidul societatii deschise si al profesiilor liberale, promovand in rest oameni din filiale. Discursul sovietizant «doar prin aparatul nostru de partid» e potrivit pentru Dragnea.

Data publicării: 25 Aug 2016 - 05:32

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=56080&titlu=PNL_are_nevoie_de_USR_ca_sa_treaca_de_PSD_la_parlamentare