Marturia lui Liviu Mihaiu ingroapa Guvernul ALDE-PSD [1]

GRIGOREPOPESCU Presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, se indreapta spre sala unde se va desfasura sedinta Birourilor permanente reunite ale Parlamentului (adsbygoogle = window

.adsbygoogle || []).push({});

Milionul lui Sorin Ovidiu Vintu dinamiteaza din fasa sansele unui Guvern ALDE-PSD dupa alegerile parlamentare. Jurnalistul Liviu Mihaiu le-a dezvaluit procurorilor DNA ca premierul Calin Popescu Tariceanu l-a chemat la Guvern in 2008 si l-a anuntat personal ca va fi numit guvernator in Delta - functie cumparata de SOV cu un milion de euro, prin intermediul lui Bogdan Olteanu.

În 2009, intalnirea cu Sorin Ovidiu Vintu i-a fost fatala lui Mircea Geoana. Liderul PSD rata la mustata fotoliul de la Cotroceni, iar Traian Basescu devenea pentru a doua oara la rand presedintele Romaniei, pastrandu-si mandatul castigat in 2004. Dupa sapte ani, SOV incurca iar planurile PSD intr-un moment crucial pentru viitorul partidului. Principalul aliat al social-democratilor intr-o eventuala coalitie de guvernare – ALDE – ar putea avea mari probleme dupa dezvaluirile facute de Liviu Mihaiu la DNA. Jurnalistul le-a povestit procurorilor ca liderul ALDE, C.P. Tariceanu, l-a chemat personal la Guvern in anul 2008 si l-a anuntat ca-l va numi guvernator al Deltei Dunarii. Functia l-a costat pe SOV un milion de euro, bani pe care i-ar fi oferit presedintelui Camerei Deputatilor de la acea vreme, Bogdan Olteanu, sustin procurorii DNA. Traficul de influenta ar fi ajuns insa pana la cel mai inalt nivel al Guvernului. “Martorul Mihaiu Liviu a aratat ca a fost intrebat de Vintu daca vrea sa ocupe postul de guvernator al Deltei Dunarii. Întrucat Mihaiu Liviu a fost de acord, Vintu i-a spus ca va aranja acest lucru. Ulterior, Mihaiu Liviu a fost chemat la Guvern, unde premierul Tariceanu i-a spus ca va fi numit guvernator. Martorul a precizat ca << Vintu discutase cu factorul politic numirea mea, dar atunci nu mi-am dat seama ce implica acest lucru >>. Ulterior, Mihaiu Liviu a aflat ca Vintu a dat bani pentru aceasta numire”, se arata in motivarea deciziei prin care judecatorii au decis ca Bogdan Olteanu sa fie plasat in arest la domiciliu.

ALDE, in prag de implozie?

Implicarea lui Tariceanu in numirea lui Liviu Mihaiu ca guvernator al Deltei, ar putea avea consecinte dramatice asupra planurilor urzite de Liviu Dragnea si liderul ALDE. Cu ajutorul partidului condus de Tariceanu, Dragnea spera ca PSD sa poata forma majoritatea dupa alegerile parlamentare, iar social-democratii sa dea urmatorul prim-ministru. “Înca nu sunt foarte sigur, dar este posibil ca undeva, cineva, candva, sa fi gandit un plan, pentru ca prea seamana multe... Ponta e trimis in judecata, Tariceanu e trimis in judecata, eu sunt trimis in judecata. O sa vedem ce se intampla in perioada urmatoare”, avertiza recent liderul PSD. “La recentele alegeri, ALDE a obtinut un scor care o face sa fie indreptatita sa creada ca va intra in viitorul Parlament. Aceasta este, daca vreti, tinta pe care fortele oculte din Romania o urmaresc - indepartarea ALDE din viitorul Parlament”, a plusat Tariceanu. Presedintele Senatului mai are un dosar: este trimis in judecata pentru marturie mincinoasa si favorizarea infractorului intr-un alt dosar, cel al retrocedarilor ilegale din padurea Snagov si Ferma Baneasa. Astfel, o eventuala punere sub acuzare dupa marturia lui Liviu Mihaiu, ar lovi direct si imaginea ALDE in prag de alegeri parlamentare. Liberalii lui Tariceanu au anuntat ca vor candida singuri dupa scorul bun (6%) obtinut la alegerile locale.

"Numirea persoanelor in diferite functii publice de catre politicieni in schimbul platii unor sume de bani reprezinta un fenomen de o gravitate extrema pentru societatea romaneasca, avand in vedere ca este de natura sa duca la perpetuarea si multiplicarea coruptiei. Functionarii numiti in acest mod sunt stimulati sa savarseasca, la randul lor, infractiuni pentru a recupera sumele avansate, cu consecinta fraudarii exponentiale a resurselor care ar trebui sa contribuie la dezvoltarea societatii. Acest fenomen, care apare relativ frecvent in practica organelor judiciare, impune un raspuns ferm al autoritatilor, avand in vedere ca lasarea in libertate a inculpatilor acuzati de fapte de o asemenea gravitate poate crea in randul cetatenilor un sentiment de neincredere si temerea ca asemenea fapte se vor perpetua", arata Instanta Suprema in motivarea deciziei prin care a decis arest la domiciliu pentru viceguvernatorul BNR Bogdan Olteanu.

Liviu Dragnea, presedinte PSD: Tariceanu ramane prietenul meu indiferent ce se va intampla. Eu am un obiectiv foarte serios, castigarea alegerilor parlamentare, PSD sa formeze guvernul si sa furnizeze candidatul pentru functia de prim-ministru.

Data publicării: 05 Aug 2016 - 05:11

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=55926&titlu=Marturia_lui_Liviu_Mihaiu_ingroapa_Guvernul_ALDE_PSD