Motivare ICCJ: Bogdan Olteanu a profitat de functia sa pentru a obtine sume uriase de bani [1]

(adsbygoogle = window

.adsbygoogle || []).push({});

Judecatorii de la Înalta Curte de Casatie si Justitie sustin ca Bogdan Olteanu a profitat de influenta pe care o avea ca al treilea om in stat, pentru a obtine sume uriase de bani, respectiv un milion de euro in schimbul numirii lui Liviu Mihaiu in functia de guvernator al Deltei Dunarii.

"Inculpatul a profitat de influenta detinuta in baza functiei pe care o detinea pentru a obtine sume uriase raportat la veniturile la care era indreptatit, ignorand exigentele de etica pe care le presupune calitatea de ales public. Fapta apare cu atat mai grava avand in vedere pozitia pe care o detinea inculpatul la momentul savarsirii statului, cea de presedinte al Camerei Deputatilor, considerata a treia pozitie in ierarhia functiilor statului, ceea ce ii permitea sa influenteze activitatea a numeroase institutii", se arata in motivarea judecatorilor, prin care Bogdan Olteanu a fost plasat in arest la domiciliu. Magistratii mai arata faptele de care este acuzat Bogdan Olteanu reprezinta si acum un pericol pentru ordinea publica, chiar daca ele au fost descoperite de organele judiciare in luna ianuarie 2016, la aproape 8 ani de la savarsire, generand si in prezent in randul societatii "puternice reactii negative, care persista cu aceeasi intensitate". În opinia instantei, circumstantele personale favorabile lui Bogdan Olteanu (are un nivel ridicat de instruire, nu are antecedente penale, este integrat in societate) nu poate justifica cercetarea acestuia in libertate sub control judiciar, asa cum a cerut fostul presedinte al Camerei Deputatilor. Pe 29 iulie, Înalta Curte de Casatie si Justitie a respins cererea DNA de arestare preventiva a lui Bogdan Olteanu, acesta fiind plasat in arest la domiciliu pe o perioada de 30 de zile, in dosarul in care este acuzat de trafic de influenta. Bogdan Olteanu este acuzat ca, in perioada iulie - noiembrie 2008, in calitate de presedinte al Camerei Deputatilor, a solicitat si primit de la Sorin Ovidiu Vintu suma de un milion de euro si sprijin electoral in schimbul numirii lui Liviu Mihaiu in functia de guvernator al Deltei Dunarii.

Sursa: AGERPRES

Data publicării: 04 Aug 2016 - 05:21

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=55906&titlu=Motivare_ICCJ__Bogdan_Olteanu_a_profitat_de_functia_sa_pentru_a_obtine_sume_uriase_de_bani