Uzina Mecanica Sadu risca sa-si inchida portile [1]

Uzina Mecanica Sadu risca sa-si inchida portileGazeta de SudÎn ultimii trei ani, datoriile au continuat sa se acumuleze, iar sansele ca firma sa înregistreze profit pâna la finalul acestui an sunt din ce în ce mai miciUzina Mecanica Sadu, de la Bumbesti-Jiu, Gorj, risca sa îsi închida portile în acest an, din cauza datoriilor mari acumulate la bugetul de stat si la diversi furnizori de materiale si de materii prime

. În loc sa faca angajari, uzina se confrunta de câteva luni cu lipsa lichiditatilor si este în imposibilitatea de a-si mai achita darile catre stat. Potrivit reprezentantilor UM Sadu, în ultimii trei ani, datoriile au continuat sa se acumuleze, iar sansele ca firma sa înregistreze profit pâna la finalul acestui an sunt din ce în ce mai mici. Din cauza gravelor probleme financiare, uzina de armament nu a avut conduceri stabile, managerii care s-au perindat n-au reusit sa aduca unitatea pe linia de plutire, desi statul le-a acordat si sprijin financiar si chiar a sters o parte a datoriilor existente. În loc sa mearga catre redresare, societatea a continuat sa acumuleze debite si sa se confrunte cu probleme legate inclusiv de plata salariilor.Deputatul Weber vorbeste de contracte în derulareMihai Weber, membru în Comisia pentru aparare, ordine publica si siguranta nationala din Camera Deputatilor, sustine ca UM Sadu a ajuns în aceasta situatie în special din cauza faptului ca a fost prost manageriata, compania Romarm, în subordinea careia se afla uzina, nereusind sa gaseasca o conducere competenta. Cu toate acestea, deputatul Mihai Weber sustine ca uzina se va redresa din punct de vedere economic si chiar anunta noi angajari.'Contracte sunt. Au fost alocati bani în trecut. Vedem acum, la rectificare, ce fonduri se vor primi. Din pacate, conteaza si managerii. Daca ai contracte în derulare si nu reusesti sa faci rost de bani înseamna ca este greu sa îti atingi indicatorii. Eu sper sa nu fie momente de îngrijorare atât timp cât exista contracte în derulare. Vom vedea', a declarat parlamentarul gorjean Mihai Weber. În prezent, la Uzina Mecanica Sadu lucreaza mai putin de 900 de salariati, scaderea cererilor de armament, atât pe piata interna, cât si externa ducând la reduceri de personal. UM Sadu are numai catre bugetul local din Bumbesti-Jiu datorii de câteva milioane de lei. UM Sadu este una dintre putinele fabrici de munitie pe care România le mai detine. În loc sa faca angajari, se pune problema concedierilor si chiar a închiderii unitatii. În ultimii ani, UM Sadu a lucrat mai mult pentru piata civila americana si pentru clienti din Europa. Uzina poate produce munitie si pentru armatele NATO, însa are nevoie de cinci milioane de euro pentru retehnologizare.Datorii totale de 89 mil. lei, pierdere de 10 mil. lei în 2015Conform raportarii catre Ministerul Finantelor Publice (MFP), anul trecut UM Sadu a avut pierderi de 10,36 milioane lei, la o cifra de afaceri de 56,14 mil. lei si cheltuieli totale de 71,6 mil. lei, uzina având doar 892 angajati.Datoriile totale ale companiei au fost anul trecut, potrivit MFP, de 89.768.633 lei.Creata în anul 1939, prin Înaltul Decret regal nr. 3010/1939 care stipula înfiintarea 'Pirotehniei Armatei” Sadu, prin transferul pe locatia actuala a Pirotehniei Armatei din Bucuresti a functionat, înca de la început, ca fabrica de munitie de infanterie , producând calibrele care se utilizau în acel moment. Dupa anul 1989, datorita politicii statului român de integrare în structurile euro-atlantice , care a impus reguli economice noi si standarde de productie diferite, uzina a intrat într-un lung proces de reorganizare si restructurare, care a parcurs mai multe faze si care înca nu s-a încheiat. Astfel s-au realizat reduceri importante de personal, s-a micsorat numarul de produse din gama de fabricatie, s-a restrâns spatiul de productie din proprietatea Societatea U.M. Sadu S.A, prin înfiintarea, pe platforma Sadu II, în anul 2002 a Parcului Industrial Sadu sub autoritatea Consiliului Judetean Gorj. De asemenea, prin investitii majore în domeniul productiei de munitie, care au constat în achizitionarea de masini automate de ultima generatie, a crescut capacitatea de productie si, în acelasi timp, s-a diversificat gama de produse prin includerea unor calibre specifice NATO. (Afrodita Cicovschi)
Data publicării: 21 Iul 2016 - 05:05

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=55780&titlu=Uzina_Mecanica_Sadu_risca_sa_si_inchida_portile