Parlamentari ai Adunarii Parlamentare a Consiliului Europei, mesaj de raspuns la amenintarea terorista [1]

Europenii nu trebuie sa raspunda amenintarii teroriste prin ura, teama sau \'deriva securitara\', au afirmat luni la Strasbourg parlamentari proveniti din tari membre ale Adunarii Parlamentare a Consiliului Europei (APCE), lansand o initiativa cu scopul de a mobiliza in acest sens \'toti actorii societatii\', relateaza AFP, potrivit Agerpres

. Teroristii \'vor sa ne divizeze si sa submineze bazele democratiei noastre\', a subliniat presedintele APCE, Pedro Agramunt. \'Terorismul nu poate sa triumfe decat daca noi ne lasam teama si mania sa ne dicteze actiunile.Nu trebuie sa cadem in aceasta capcana. Trebuie sa-i impiedicam pe teroristi sa-si atinga scopul: divizarea\' noastra, a adaugat el. Mai multe zeci de deputati, provenind din parlamente nationale ale statelor membre si care se reunesc de patru ori pe an la Strasbourg pentru a dezbate probleme privind democratia si drepturile omului, au pozat apoi in fata fotografilor cu o pancarta proclamand \'NoHateNoFear\' (\'Fara ura, fara teama\'). Cu aceasta initiativa, APCE intentioneaza sa \'mobilizeze cat mai multi actori ai societatii - personalitati politice, lideri religiosi, intelectuali, jurnalisti, reprezentanti ai societatii civile si simpli cetateni - pentru a spune NU fricii si urii\'. In cursul ceremoniei de lansare, parlamentarii au vizionat o inregistrare cu mesajul jurnalistului francez Antoine Leiris, care si-a pierdut sotia in atentatul din Bataclan la Paris in noiembrie anul trecut. \'Nu veti avea ura mea\', declarase Leiris la cateva zile dupa drama, provocand un val de emotie dupa ce a publicat pe Facebook un mesaj adresat teroristilor. Acest \'puternic mesaj\' este \'chiar in centrul initiativei noastre\', a subliniat Agramunt.

Singurul RCA in 12 rate comenteaza sau vezi comentarii /* (c)
Data publicării: 21 Iun 2016 - 06:15

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=55385&titlu=Parlamentari_ai_Adunarii_Parlamentare_a_Consiliului_Europei__mesaj_de_raspuns_la_amenintarea_terorista