Huliganii ru?i, parte a ?razboiului hibrid? al lui Putin? [1]

Autoritati guvernamentale ?i experti britanici au temeri ca violentele declan?ate de huliganii ru?i la EURO 2016, nesanctionate de Kremlin, ar putea avea legatura cu regimul Putin

.

Cotidianul The Guardian precizeaza ca este in curs o ancheta a autoritatilor britanice asupra faptului ca un numar important de persoane implicate in atacurile salbatice ?i perfect coordonate asupra suporterilor englezi ?i a altora, la Marsilia ?i Lille, au fost identificati ca fiind din \'servicii in uniforma\' in Rusia.

Dupa arestarea mai multor huligani ru?i dupa incidentele din Marsilia, unde au izbucnit violente grave in marginea meciului Anglia - Rusia, Serghei Lavrov, ?eful diplomatiei ruse, a calificat incidentul ca \'inadmisibil\' in fata Dumei (Camera inferioara a Parlamentului). Iar ministerul rus de Externe a convocat ambasadorul Frantei in Rusia, Jean-Maurice Ripert, pentru a-l avertiza contra atmosferei \'antirusa\' ?i asupra \'agravarii relatiilor franco-ruse\'.

Pre?edintele Putin a criticat vineri violentele de la EURO 2016 ?i a cerut autoritatilor franceze sa trateze egal suporterii din toate tarile. Si a folosit momentul pentru a mentiona ca este gata sa intinda mana Europei pentru repararea relatiilor deteriorate de criza din estul Ucrainei, dar a insistat ca vestul este responsabil.

Actiunea huliganilor ru?i este considerata o continuare a campaniei Rusiei numita \'razboi hibrid\', expertii britanici estimand ca tactica este o stratagema pentru demonstrarea fortei ruse ?i o poveste pentru interiorul tarii, pentru a demonstra ca toata lumea este contra Rusiei. La Marsilia, agresiunea suporterilor ru?i contra fanilor englezi a fost de o violenta extrema ?i doi suporteri britanici,  Andrew Bache ?i Steward Gray, au fost lasati in coma ?i se lupta pentru viata lor dupa ce au fost atacati cu bate ?i bare de fier de huliganii ru?i. Suporterii ru?i au fost arestati cand se pregateau sa ajunga la Lille, unde urma sa se joace meciul Rusia - Slovacia. Printre ei, Alexandre Sprughin, pre?edintele asociatiei suporterilor ru?i ?i colaborator al deputatului ultranationalist Igor Lebedev, membru al partidului de extrema dreapta LDPR. Acest barbat, vazut deja in compania pre?edintelui Vladimir Putin, a fost fotografiat in trecut facand un salut nazist in compania unui muzician dintr-un grup rock de extrema dreapta rus.

Huliganii ru?i, \'extrem de antrenati\' potrivit autoritatilor franceze, erau in prima linie in violentele din Marsilia, dar initial nici unul nu a fost arestat, ceea ce a adus critici fata de fortele de ordine. Potrivit imaginilor acestor incidente, printre sticle de bere ?i scaune care zburau se pot vedea huligani ru?i arborand tricouri, revendicand apartenenta la cluburile respective – CSKA Moscova, Spartak Moscova, Lokomotiv, Zenith St. Petersburg. Unele cu o inscriptie fara echivoc: \'Turul Frantei - ***** EURO 2016\'. Observatorii politiei britanice au vazut circa 150 de fani ai Rusiei \'utilati\' cu protectoare pentru dinti, mitene de arte martiale ?i bandane cu cap de mort. Ei au provocat \'un raid asemenea unui comando paramilitar\'. Procurorul din Marsilia, Brice Robin, a declarat ca 150 de huligani ru?i se afla in spatele violentelor izbucnite in ora? dupa meciul Rusia - Anglia, unde totalul suporterilor echipei ruse a fost de 12.000, in realitate \'persoane bine pregatite pentru o actiune ultra-rapida, ultra-violenta. Oameni foarte bine antrenati\'.

Sebastien Louis, istoric specializat in studierea suporterilor radicali, a asistat la scenele de violenta in Marsilia ?i vorbe?te despre  responsabilitatea huliganilor ru?i ?i despre carentele autoritatilor – de stat ?i ale UEFA – in gestionarea riscului \'huligan\'. Suporterii ru?i sunt pe locul 3 in huliganismul european.

UEFA a sanctionat Rusia cu o suspendare cu amanare pentru violente grave ?i a deschis proceduri contra Croatiei ?i Turciei. Alte trei federatii risca proceduri disciplinare pentru incidente cauzate de fanii lor la EURO 2016.

Reduceri la carti, Descopera noua ta aventura comenteaza sau vezi comentarii /* (c)
Data publicării: 21 Iun 2016 - 06:15

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=55368&titlu=Huliganii_ru?i__parte_a__?razboiului_hibrid?_al_lui_Putin?