Declaratie a lui Sebastian Ghita de la tribuna Parlamentului: „Klaus Iohannis, in pragul demisiei din cauza unui dosar al sotiei” [1]

Plenul Camerei Deputatilor dezbate si voteaza cererea DNA privind incuviintarea retinerii si arestarii preventive a lui Sebastian Ghita

. Votul va fi secret cu bile, plenul urmand sa acorde un vot cu privire la cererea de incuviintare a retinerii lui Ghita si un altul pe cererea privind arestarea preventiva. Author: Cristina Popovici | Sursa: Money.ro | Publicat: 30.03.2016, 13:08 | Actualizat: 30.03.2016, 13:08

Sebastian Ghita:

Numele meu este Sebastian Ghita, am 37 de ani si am doi copii. Cer respingerea ferma a unei practici abuzive: arestarea. Ideea ca un parlamentar este deasupra legii este falsa. Care este scopul presiunii? Cel pe care multi il soptiti pe holuri, acasa - instaurarea fricii. Vreau sa va spun adevarul. Klaus Iohannis e in pragul demisiei din cauza unui dosar pe care cumva sotia sa il poate avea Sefii tuturor institutiilor media au dosare. Mii de medici au dosare. Mii de firme romanesti au fost distruse cu dosare. Valeriu Zgonea are doua dosare. Vi se pare un tablou inspaimantator? Si mie. Klaus Iohannis a inteles ce se intampla dar tace. Traian Basescu stie si el, dar tace. Victor Ponta, din exil politic, tace. Se incearca o educare a societatii romanesti prin folosirea arestarii abuzive. Scopul final este distrugerea demnitatii si transformarea cetateanului in denuntator.  Va rog sa respingeti retinerea si arestarea mea Mi-au fost aduse doua acuzatii. Nu sunt acuzat ca i-am mituit cu bani, decat prin mentinerea in functie a doua persoane. Pe ce se bazeaza procurorii: pe denunturi. Cum ma pot apara in fata unor simple pareri? Oricare dintre noi stie ca cel care detine informatii este procurorul. De zece ani asistam la spectacolul informatiilor pe surse, de la procurorul de caz. Scurgerea de informatii pe surse reprzinta un mod de informare.  Joi, dosarul meu a ajuns sigilat la biroul de documente secrete al camerei. Niciun coleg nu a consultat dosarul pana sambata in afara de mine. Sorina Matei a reusit sa publice pe blog un document, scurs nu de la Parlament ci de la procurorul de caz Sunt acuzat ca as fi promis procurorului functii in viitor, facilitand intalnirea cu Ponta. Intalnirea procurorului cu Ponta a avut loc dupa un, eu nu am participat. Intalnirea procurorului cu Ponta avea ca scop inmanarea unei invitatii la un concert M-am intrebat de ce mi se cere arestarea. Aceste lucruri se intampla pentru ca vor sa fac denunturi impotriva lui Victor Ponta Declar public ca nu am nimic de denuntat despre Ponta. Se chinuie de trei luni sa ii faca dosar sotiei lui Victor Ponta. Nu veti bloca justitia azi daca veti respinge practica arestarii abuzive.

(Aplauze din sala). Din partea grupurilor parlamentare nu sunt inscrieri la cuvant. Comisia juridica a Camerei Deputatilor a aprobat marti cererea DNA privind incuviintarea retinerii lui Sebastian Ghita, iar in cazul arestarii preventive a acestuia nu a fost intrunit numarul de voturi necesar avizarii.

Procurorul sef al Directiei Nationale Anticoruptie, Laura Codruta Kovesi, a cerut sesizarea Camerei Deputatilor pentru incuviintarea retinerii si arestarii preventive a lui Sebastian Ghita, anchetat intr-un nou dosar. Deputatul este acuzat de dare de mita (2 infractiuni), folosire de informatii care nu sunt destinate publicitatii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informatii (2 infractiuni), santaj, cumparare de influenta si conducerea unui vehicul fara permis de conducere.

window._taboola = window._taboola || []; _taboola.push({ mode: 'thumbnails-a', container: 'taboola-below-article-thumbnails', placement: 'Below Article Thumbnails', target_type: 'mix' });
Data publicãrii: 31 Mar 2016 - 05:05