In dezacord cu propriii colegi de la putere, seful democratilor s-a trezit vorbind ca vrea un interimat [1]

Aflat pe ultima suta de metri a campaniei pentru sefia PD, Emil Boc a propus, in numele partidului sau, o alta solutie in privinta conducerii TVR, decat cea adoptata in Consiliul de Coordonare al Coalitiei. E vorba de un interimat.

Emil Boc explica aceasta schimbare de atitudine, mentionand ca "a fost o discutie la nivel de principiu in Coalitie, am abordat si tema schimbarii Legii inainte de a pune aceste consilii de administratie noi, dar uitati-va ce s-a intamplat de la decizia noastra. Pe de o parte, o reactie a societatii civile, pe de alta parte, o reactie a unor personalitati precum Andrei Plesu, Paul Grigoriu, care nu au mai acceptat sa faca parte dintr-un asemenea joc politicianist si aceste lucruri ar trebui sa ne dea de gandit, si la Raportul de tara care vizeaza Romania din perspectiva sanselor de integrare in UE". Intrebat daca e firesc ca partenerii de coalitie sa afle din presa ca deciziile luate, in cadru restrans, nu mai sunt valabile, Boc si-a argumentat declaratia: "Aceasta masura este benefica intregii societati romanesti, si Puterii, si Opozitiei. Eu am facut o propunere intregului spectru politic, nu doar colegilor din Coalitie". El este de parere ca atunci cand se constata o abordare gresita a unei probleme nu trebuie dusa pana la capat si este convins ca prin opiniile sale exprimate public nu va crea tensiuni in Coalitie. Dar, desi Emil Boc inca mai crede in democratia pe care chiar doctrina propriului sau partid o promoveaza si are impresia ca declaratiile lui nu-i deranjeaza pe colegii din Coalitia guvernamentala, se pare ca se insala. Purtatorul de cuvant al PNL, deputatul Eugen Nicolaescu, afirma ca hotararea pe care au luat-o cei doi aliati presupune totusi respectarea legilor in vigoare. "Eu vreau sa va spun ca nimeni nu e mai presus de lege si ca legea trebuie respectata. Cred ca domnul Boc, datorita campaniei electorale interne din PD, n-a mai fost la curent cu deciziile Coalitiei si a propriilor colegi din partid, care au decis impreuna sa se mearga pe Consilii de administratie, si nu pe interimate", a declarat, ironic, Nicolaescu. Senatorul UDMR György Frunda se declara si el surprins de pozitia adoptata de PD: "Nu e normal ca unul dintre membrii coalitiei sa nu-si numeasca reprezentantii in Consiliul de Administratie al Televiziunii si Radioului. Ar fi un consiliu ciuntit, nereprezentativ politic, fara sa poata lua deciziile necesare, de aceea cred ca trebuie facuta o analiza de ce PD nu vrea sa-si numeasca oamenii si gasita o solutie pentru rezolvarea acestei probleme". Nici Partidul Conservator (PC) nu va renunta la candidatii sai in cele doua consilii de administratie.
Publicat de : C.C.
Data publicării: 25 Iun 2005 - 09:47

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=5324&titlu=In_dezacord_cu_propriii_colegi_de_la_putere__seful_democratilor_s_a_trezit_vorbind_ca_vrea_un_interimat