Stana Anghelescu, alungata de la Presedintie [1]

Stana Anghelescu, consilier de stat la Cotroceni, a demisionat ieri din functie, dupa toate probabilitatile, la cererea lui Traian Basescu.

Stana Anghelescu, sotia omului de afaceri Florin Anghelescu, actionar la o firma de tutun cu acelasi nume, l-a iritat pe seful statului, potrivit unor surse, prin deplasarea in aceste zile la sediul ANAF, unde a incercat sa influenteze ancheta legata de acuzatiile de evaziune fiscala la adresa firmei sotului sau.

Aceleasi surse sustin ca atitudinea publica a sotilor Anghelescu nu a fost pe placul lui Traian Basescu. Este vorba de prezenta celor doi pe posturi de televiziune, care, in cazul lui Florin Anghelescu, a lasat loc de interpretare potrivit careia s-ar bucura de protectia prezidentiala.

Basescu il avertizase pe Anghelescu destul de straveziu intr-un interviu publicat recent de ziarul Adevarul. Seful statului s-a delimitat de declaratiile din cercuri publice si din mediul de afaceri ale lui Florin Anghelescu si ale lui Dorin Iacob, care ar sugera ca afacerile lor ar fi girate de presedinte. "Domnul Anghelescu incearca sa-si creeze un sistem de protectie, afirmand in toate anturajele prin care circula ca impreuna cu presedintele stabileste schimbari din functii, puneri sub urmarire penala", a afirmat Basescu.

In anuntul public al retragerii Stanei Anghelescu se precizeaza ca plecarea de la Cotroceni este provocata de motive personale. Totusi, acesta coincide cu declaratiile sefului ANAF, Sebastian Bodu, care a confirmat ca firma la care este actionar Florin Anghelescu este cercetata pentru evaziune fiscala.

Sebastian Bodu, presedintele ANAF a admis si existenta vizitei Stanei Anghelescu la sediul Agentiei si a declarat ca "simpla lor prezenta la ANAF poate fi considerata o tentativa de intimidare".

Pe parcursul intregului scandal, care a aparut in presa in aprilie, familia Anghelescu s-a declarat nevinovata si chiar victima unor intelegeri de culise.

Omul de afaceri Florin Anghelescu risca pedeapsa cu inchisoarea pentru evaziune fiscala, infractiune constatata in urma unui control desfasurat de Directia Antifrauda Fiscala. Agentia Nationala de administrare Fiscala (ANAF) va propune retragerea autorizatiei societatii comerciale Anghelescu Industry SRL Prahova, pentru ca s-a sustras de la plata accizelor si a taxei pe valoare adaugata (TVA). Inspectorii fiscali au descoperit un minus in inventar de 27 de tone de tutun, pentru care societatea ar fi trebuit sa plateasca accize si TVA in valoare de 650.000 de euro. De asemenea a fost inaintata plangere penala impotriva administratorilor societatii. Bodu a declarat insa ca "Parchetul poate extinde cercetarile si asupra asociatilor, daca se descopera ca adiministratorul a derulat activitatea sub presiunea asociatilor".Deocamdata inspectorii au aplicat o amenda de 20 de milioane de lei pentru nerespectarea legii contabilitatii si au inaintat o propunere de anulare a autorizatiei de antrepozit fiscal. In plus, firma va fi subiectul unei inspectii fiscale generale.

In acest moment, plangerile penale nu o pot atinge si pe Stana Anghelescu, caci conform propriei declaratii de interese, datata 2 mai 2005, aceasta nu este asociat sau actionar al vreunei societati comerciale, inclusiv cea la care este actionar sotul ei. Astfel, daca declaratia ei este reala, ea nu poate fi cercetata penal pentru neregulile Anghelescu Industry.

Desi presa a semnalat existenta si a altor plangeri penale pe parcursul acestui an, pana acum nu au existat dovezi clare ca aceste dosare se instrumenteaza.

O legatura intre aceste tergiversari si functia ocupata de Stana Anghelescu nu a fost insa o ipoteza viabila, nici macar atunci cand aceste informatii au aparut pentru prima data in ziare. Mai mult, presedintele Basescu a facut niste declaratii care-l vizau pe Florin Anghelescu, chiar dupa ce o serie de controale din aprilie dadusera la iveala alte nereguli.

Traian Basescu a avertizat in urma cu 10 zile cateva persoane, printr-un interviu acordat unui cotidian, sa inceteze sa-i foloseasca numele in scopuri personale. Cei vizati de aceste acuze sunt secretarul pe probleme de imagine al PD, Dorin Iacob, si Florin Anghelescu, sotul Stanei Anghelescu.

"Domnul Anghelescu incearca sa-si creeze un sistem de protectie, afirmand in toate anturajele prin care circula ca impreuna cu presedintele stabileste schimbari din functii, puneri sub urmarire penala", a afirmat presedintele. Acesta si-a incheiat acuzele, amenintand ca "mai devreme sau mai tarziu isi vor primi factura minciunii".

Se pare ca presedintia i-a inmanat deja factura Stanei Anghelescu.
Publicat de : Eliza Olteanu, A.C.
Data publicării: 24 Iun 2005 - 08:45

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=5302&titlu=Stana_Anghelescu__alungata_de_la_Presedintie