Ioan Oltean, audiat la ICCJ, in dosarul ANRP [1]

Ioan Oltean, cercetat sub control judiciar in dosarul despagubirilor ANRP, a ajuns, miercuri dimineata, la sediul Înaltei Curti de Casatie si Justitie

. Acesta le va cere judecatorilor revocarea controlului judiciar, potrivit Romania TV.

Ioan Oltean, la ICCJ Foto: Romania TV

Ioan Oltean a ajuns la ICCJ, miercuri, in jurul orei 9.00. Intrebat de jurnalisti ce argumente are ca sa ceara judecatorilor revocarea controlului judiciar, Oltean a raspuns: "Argumentele le sustin in fata instantei".

Ioan Oltean este urmarit penal de procurorii anticoruptie in dosarul despagubirilor ANRP, pentru trafic de influenta si complicitate la abuz in serviciu daca functionarul a obtinut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit.Potrivit DNA, in data de 17 iunie 2010, Catalin Teodorescu, impreuna cu alti inculpati care au facut parte din Comisia pentru Stabilirea Despagubirilor (Crinuta Dumitrean — presedinte, Sergiu Diacomatu, Remus Baciu, Attila Marko, Rodica Constantinovici si Lacramioara Alexandru), prin exercitarea abuziva a atributiilor de serviciu, a aprobat raportul prin care un teren in suprafata de aproape 62.000 mp situat in municipiul Pitesti a fost evaluat la aproximativ 109 milioane lei, suma acordata drept despagubire omului de afaceri Mihai Rotaru.Procurorii sustin ca terenul a fost supraevaluat cu aproape 87,3 milioane lei, ceea ce reprezinta prejudiciu in dauna bugetului de stat si avantaj patrimonial pentru Mihai Rotaru."Suma platita in acest dosar de despagubire pentru un teren reprezinta un sfert din totalul despagubirilor civile platite de ANRP in tot cursul anului 2011. Mihai Rotaru, beneficiar al sumei de 108.932.000 lei (aproximativ 25 milioane euro), cumparase drepturile litigioase de la o alta persoana cu cateva luni inainte de decizia comisiei ANRP, mai precis la data de 27.11.2009, cu suma de 750.000 euro. Persoana a vandut aceste drepturi dupa ce, timp de 8 ani, nu reusise sa obtina proprietatile revendicate, ceea ce condusese si la initierea unui proces in instanta", au constatat anchetatorii.DNA precizeaza ca deputatul Ioan Oltean, care avea relatii apropiate cu Mihai Rotaru si cu presedinta ANRP, Crinuta Dumitrean, si-a exercitat influenta la aceasta din urma pentru urgentarea si aprobarea despagubirii in favoarea lui Rotaru.In schimbul acestui ajutor, Mihai Rotaru i-a dat lui Ioan Oltean suma de 600.000 euro anterior datei de 17.06.2010, locul primirii banilor fiind in incinta unei parohii din Chitila.

Data publicării: 11 Feb 2016 - 05:11

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=52530&titlu=Ioan_Oltean__audiat_la_ICCJ__in_dosarul_ANRP