Abandonul scolar, o problema care poate fi combatuta prin sport de performanta [1]

Deputatul UNPR de Braila Dorin Petrea a declarat luni ca proiectul pilot "Sport Integro", initiat de el, a dat roade in 2015, iar rezultatele celor 60 de copii intrati in program arata ca performantele obtinute in sport au adus imbunatatiri si in activitatile scolare sau cele de familie

.

Abandonul scolar, o problema care poate fi combatuta prin sport de performanta

"Am gandit acest proiect ca pe o solutie pentru copiii din familii defavorizate si pentru cei institutionalizati, cu varste intre 6 si 14 ani. Scopul a fost inca de la inceput imbunatatirea incluziunii sociale cu ajutorul sportului, iar rezultatele obtinute sunt peste cele pe care le-am anticipat initial. Toti cei intrati in program au primit alimentatie de efort, asistenta medicala, echipamente sportive, acces gratuit la transport local si au atins performante in volei, natatie si rugby. Acum stim sigur ca saracia, abandonul scolar sau marginalizarea din diferite criterii pot fi combatute prin acest tip de proiecte, care sa le asigure copiilor implinire si siguranta sociala", a declarat deputatul UNPR la o conferinta de presa.

Deputatul UNPR a precizat ca acest proiect a fost pus in practica cu ajutorul Directiei pentru Sport si Tineret Braila si al Asociatiei Clubul Sportiv Sport-Plus.

"Ideea proiectului a fost a mea si am pus-o in practica impreuna cu Mircea Carbunaru de la Directia pentru Sport si Tineret Braila si Cristi Baciu de la Asociatia Clubul Sportiv Sport-Plus. Singura solutie pentru finantare pe care am gasit-o pe termen scurt a fost Consiliul Judetean Braila. Proiectul a fost depus la CJ de Asociatia Clubul Sportiv. Eu am dus proiectul pana la un anumit nivel, pentru ca nu ma puteam implica mai mult. Rolul meu a fost sa sustin proiectul si ideea in sine. I-am rugat pe colegii nostri din CJ sa sustina acest proiect si el a trecut fara probleme", a explicat Petrea.

Dorin Petrea a declarat ca proiectul a fost lansat dupa publicarea unor analize care aratau ca la nivelul Brailei sunt tendinte de imbatranire a populatiei si serioase vulnerabilitati in ceea ce priveste dezvoltarea tinerilor si a copiilor.

"Saracia, lipsa de preocupare a familiei sau a societatii scad dramatic sansele de reusita a unor copii care au capacitatea de a face performanta. Foarte putini parinti au oportunitatea de a investi in dezvoltarea personala si emotionala a copiilor, iar in cazul celor institutionalizati vorbim despre o reala nesiguranta pentru viitor. Braila are 175 de copii asistati sociali care se incadreaza in intervalul 6-14 ani, apti medical si care pot sa isi dezvolte o cariera in domeniul sportiv. Am solicitat si sprijinul ministrului Elisabeta Lipa, speram ca acest proiect va deveni un exemplu de bune practici pentru toata tara", a spus Dorin Petrea.

Deputatul UNPR a precizat ca acest proiect nu ar fi putut fi realizat fara implicarea Asociatiei Clubul Sportiv 'Sport-Plus' Braila, Rugby Club Braila si Asociatiei Clubul Sportiv 'Micii Campioni' Braila, cat si fara sustinerea Consiliului Judetean Braila, Directiei Judetene pentru Sport si Tineret Braila, Inspectoratului Scolar Judetean Braila, Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Braila si Directiei de Asistenta Sociala Braila.

Finantarea a fost asigurata de Consiliul Judetean Braila, valoarea in 2015 fiind de 27.352 lei.

Data publicării: 26 Ian 2016 - 05:28

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=52101&titlu=Abandonul_scolar__o_problema_care_poate_fi_combatuta_prin_sport_de_performanta