Toate proiectele de reamenajare a centrului Capitalei, RESPINSE de CGMB [1]

Cele sase proiecte de hotarare vizand planuri de urbanism pentru zone din Centrul Capitalei au fost respinse, marti, in sedinta extraordinara a Consiliului General al Municipiului Bucuresti

.

CGMB a respins toate proiectele de reamenajare a centrului Capitalei

Inainte de inceperea sedintei, arhitectul sef al Capitalei, Gheorghe Patrascu, a precizat ca este vorba despre planuri de urbanism zonal, pe baza carora ar urma sa fie realizate mai multe proiecte punctuale, potrivit Agerpres.Toate acestea fac parte din Planul Integrat de Dezvoltare Urbana a Zonei Centrale, o strategie aprobata de Consiliul General in urma cu patru ani. Pe baza studiilor fundamentale si a acestei strategii s-au stabilit peste 100 de proiecte, care ar duce la punerea in aplicare a viziunii incluse in aceasta strategie, pe un orizont de timp de 25-30 de ani."S-au selectat, din cele peste o suta de proiecte, 19 proiecte prioritare, pe criterii care tin fie de oportunitate, fie de amploarea lor, pentru ca nu au fost alese proiecte foarte mari, cum ar fi de exemplu reconfigurarea Pietei Unirii. (...) Aceste 19 proiecte sunt prioritate, pentru ele s-a intocmit, acolo unde a fost necesar, planul de urbanism zonal, iar unul dintre aceste proiecte este unul major, care se cheama traseu prioritar de biciclete si pietonal, care are peste noua kilometri si parcurge in bucla, de la zona Pietei Romane pana la piata de flori, Piata Cosbuc", a explicat el.Gheorghe Patrascu a adaugat ca se doreste redarea unei calitati "necesare spatiului urban", eliberandu-se de masini zonele pietonale interesante. El a subliniat, de asemenea, ca au existat peste 20 de consultari publice si ca, in zona centrala a Capitalei, conform studiilor, este nevoie de 5.000 de locuri de parcare, pentru rezidenti. Patrascu a mai precizat ca totalitatea proiectelor care s-ar putea realiza pe baza acestor PUZ-uri ar avea o valoare aproximativa de 240 milioane de euro, dintre care 127 de milioane de euro ar fi eligibili prin Programul Operational Regional.In cadrul dezbaterilor care au precedat decizia CGMB a luat cuvantul si academicianul Razvan Theodorescu, membru al juriului care in urma cu cinci ani a notat solutia cea mai buna in ce priveste planul integrat de dezvoltare urbana pentru Bucuresti, el mentionand ca a dat una din notele cele mai mari proiectului care a castigat.Cristofor Dan, care a reprezentat 33 de asociatii de proprietari de pe bulevardul Unirii, a apreciat ca, in urma consultarilor cu locatarii, "s-au mimat niste solutii de compromis". El a subliniat ca nu este de acord cu taierea copacilor, prevazuta de aceste proiecte, nici cu modificarea structurala a bulevardului Unirii sau cu amenajarea de cafenele sau terase sub ferestrele locatarilor.Un alt reprezentant al locatarilor a sustinut, la randul sau, ca prin aceste proiecte nu se respecta principiul sanatatii si sigurantei persoanelor si a criticat defrisarile de spatii verzi, dar si lipsa de transparenta, spunand ca se doreste facilitarea unor scopuri comerciale in detrimentul confortului locuitorilor din zona.Deputatul Remus Cernea a recomandat mai mult scepticism in regandirea fundamentala a unor zone din Bucuresti, el adaugand ca orasele cele mai apreciate sunt cele care si-au prezervat viziunile arhitecturale. El a mai spus ca viciile de procedura pot ascunde vicii de fond majore si a apreciat ca graba cu care se insista asupra acestor proiecte este suspecta. De asemenea, el a spus ca "il cutremura" faptul ca vor fi taiati 500 de copaci, apreciind ca fondurile care ar putea fi investite in acest proiect ar trebui orientate spre renovarea cladirilor care risca sa se prabuseasca in cazul unui cutremur major.Arhitectul Dorin Stefan a declarat ca proiectul a inceput ca o initiativa privata a mai multor arhitecti nemultumiti de actuala stare de lucruri, exprimandu-si convingerea ca el va reprezenta un castig pentru Bucuresti.La randul sau, consilierul Ion Stan a subliniat ca nu trebuie blocata dezvoltarea orasului, dar ca trebuie respectate si opiniile iubitorilor de mediu. El a afirmat ca, in cazul unei decizii pripite, consilierii risca sa fie dati in judecata de asociatiile de proprietari nemultumite si a propus ca proiectele sa faca obiectul unei sedinte ordinare a CGMB.Arhitectul sef al Capitalei, Gheorghe Patrascu, a declarat ca s-a dorit votarea cat mai rapida a acestor planuri de urbanism zonal deoarece pasul urmator ar fi fost aprobarea studiilor de fezabilitate si constituirea unei structuri de administrare a proiectului, in conditiile in care trebuie depuse si cereri de finantare pentru Programul Operational Regional, unde conteaza principiul intaietatii.El a precizat ca toti copacii taiati vor fi inlocuiti si ca planul de urbanism zonal nu prevede detalii, precum amenajarea unor terase ori cafenele, acestea fiind aspecte care urmeaza sa fie stabilite ulterior.Cele sase proiecte de hotarare care fac parte din Planul Integrat de Dezvoltare Urbana "Zona Centrala" vizeaza aprobarea documentatiei de urbanism Plan Urbanistic Zonal pentru zonele: "Piata Constitutiei - Antim - B-dul Unirii", "Piata Cantacuzino - Piata Lahovary", "Parc Sfintii Apostoli - Podul Calicilor", "Parc Izvor - Pod Mihai Voda", "Spatiu Public Sala Palatului" si "Rahova - Uranus - Piata de Flori".

CITESTE SI: Primaria Capitalei incheie anul 2015 cu un EXCEDENT BUGETAR

Data publicării: 30 Dec 2015 - 06:47

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=51653&titlu=Toate_proiectele_de_reamenajare_a_centrului_Capitalei__RESPINSE_de_CGMB