O noua propunere care i-ar putea afecta pe toti romanii: „Este o masura asteptata cu interes” [1]

. Author: Cristina Popovici | Sursa: Mediafax | Publicat: 27.12.2015, 14:50 | Actualizat: 27.12.2015, 14:53

Initiatorii propun abrogarea textelor din lege care prevad obligativitatea achitarii acestui tip de taxe, „masura asteptata cu interes nu doar de cei cu venituri scazute, dar, in special de cei care vad in taxa radio-tv o masura inechitabila fiind obligati sa achite un serviciu care nu le satisfice exigentele si care, conform Constitutiei, reprezinta un drept ce nu poate fi transformat intr-o obligatie”.

Potrivit propunerii, art. 40 din Legea 41/1994 se modifica, dupa cum urmeaza: „veniturile proprii ale Societatii Romane de Radiodifuziune si Societatii Romane de Televiziune provin, dupa caz, din donatii si sponsorizari, sume incasate din publicitate, sume incasate din realizarea obiectivului de activitate si alte venituri si incasari realizate potrivit legii”. Celelalte alineate ale articolului 40 care prevad obligatia achitarii taxei de catre posesorii de receptoare radio si tv sunt abrogate.

Odata cu abrogarea prevederilor invocate, propunerea include si abrogarea HG 977/203 si HG 978/2003 care se refera la colectarea taxei prin intermediul furnizorului de energie electrica, atat pentru personae fizice, cat si juridice.

window._taboola = window._taboola || []; _taboola.push({ mode: 'thumbnails-a', container: 'taboola-below-article-thumbnails', placement: 'Below Article Thumbnails', target_type: 'mix' });
Data publicării: 28 Dec 2015 - 06:03

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=51592&titlu=O_noua_propunere_care_i_ar_putea_afecta_pe_toti_romanii__&_#8222_Este_o_masura_asteptata_cu_interes&_#8221_