Bugetul Ministerului Tineretului si Sportului, aprobat. Lipa, la comisiile de buget: "Premierul mi-a zis: Sa dea Dumnezeu sa castige multe medalii, gasim bani" [1]

Ministrul Tineretului si Sportului, Elisabeta Lipa, a admis insa ca domeniul ei se confrunta cu mari probleme si ca numarul de sportivi este, cel mai probabil, cel mai mic din istoria sportului

.

"Bugetul Ministerului Tineretului si Sportului pe anul 2016 este 329.556 mii lei, chiar daca pe hartie el apare mai mic comparativ cu anul 2015, in realitatea el este mai mare cu 14 milioane. Diferenta este ca anul viitor nu mai avem proiecte pe fonduri externe nerambursabile, in valoare de 22 mii lei si cheltuieli de capital, anul acesta, Ministerul Tineretului si Sportului a achizitionat microbuze, autocare pentru cluburile sportive municipale, directii judetene pentru sport", a declarat, sambata la Parlament, ministrul Tineretului si Sportului, Elisabeta Lipa.

Deputatul Andreea Paul a tinut sa afle de la ministrul Tineretului si Sportului, care este "sansa" sportului de performanta si cum il va sustine financiar in 2016, Elisabeta Lipa raspunzandu-i ca "problemele sportului romanesc sunt mari", una dintre cauze fiind faptul ca a scazut baza de selectie, deoarece nu se mai practica sport in scoli.

"La ora actuala sportul romanesc are 30 de sportivi calificati pentru Jocurile Olimpice. Este, cred ca, pentru prima data in istoria sportului romanesc cand ne confruntam cu acest numar mic de sportivi. Speram la o minune acum cu echipa noastra de handbal feminin, dar ceea ce e imposibil, dar trebuie sa speram intr-un rezultat bun. Speram ca anul viitor mai avem sanse la calificarea unor sportivi, dupa parerea mea, mai mult de 50-60 de sportivi nu avem cum sa calificam. Din cei 30 de sportivi care sunt la ora actuala, in pregatire, in jur de 16 sportivi sunt cu slabe sanse le medalii, dar sunt calificati. Problemele sportului romanesc sunt mari, o stim cu totii, nu se mai face sport in scoala primara, in gimnaziu, in universitati", a explicat ministrul, adaugand ca baza trebuie creata prin cele 48 de cluburi sportive municipale pe care le are Ministerul Sportului in subordine, prin cele 60 de federatii, prin cluburile sportive scolare care apartin Ministerului Educatiei si, odata cu inceperea noului ciclu olimpic in 2017 "sa crestem pentru Olimpiada de la Tokyo".

In cadrul audierilor pentru aprobarea bugetului pentru MTS a fost citit un amendament venit de la Comisia pentru invatamant, prin care se solicita suplimentarea de la Fondul de rezerva cu suma de 12.900.000 lei, destinata premierii sportivilor care vor participa la jocurile olimpice de vara de la Rio de Janeiro, amendament care a fost respins, Lipa declarand ca "probabil, Guvernul va acorda in regim de urgenta bani pentru premii".

"Domnul prim-ministru a zis asa: doamna Lipa, sa dea Dumnezeu sa castige cat mai multe medalii, cu siguranta ca vom gasi bani sa-i platim", a spus Elisabeta Lipa.

Data publicării: 14 Dec 2015 - 05:24