Remus Truica si Marius Marcovici, fost consilier al lui Calin Popescu Tariceanu, retinuti in dosarul retrocedarilor [1]

Procurorii DNA Brasov au emis, miercuri noapte, ordonanta de retinere pentru 24 de ore pe numele lui Remus Truica, acesta fiind scos din sediul DNA cu putin timp inainte de miezul noptii si urcat intr-o masina a MAI, urmand sa fie dus in arestul Politiei Judetene

.

La ora transmiterii acestei stiri, mai sunt audiati directorul general al dezvoltatorului imobiliar Impact, Claudiu Lucian Mateescu si Dan Andronic, directorul general al cotidianului Evenimentul Zilei, ambii adusi cu mandat la sediul DNA Brasov, ultimul in jurul orei 22.30, niciunul nefacand declaratii presei inainte sa intre la audieri.

Anterior, procurorii DNA Brasov l-au retinut, in acelasi dosar al retrocedarilor ilegale de terenuri, pe fostul consilier al lui Calin Popescu Tariceanu, Marius Marcovici, adus si el cu mandat, pentru audieri, la DNA Brasov.

Citeste si: Dosarul retrocedarilor ilegale: Dan Andronic, Marius Marcovici, omul de afaceri Claudiu Mateescu si Remus Truica, adusi la DNA Brasov Citeste si: Perchezitii la Remus Truica si la sediile unor firme, intr-un dosar privind retrocedarea ilegala a unor terenuri

Omul de afaceri Remus Truica, a carui locuinta a fost perchezitionata, miercuri, de catre procurori, in dosarul in care se fac cercetari privind retrocedarea ilegala a unor terenuri din Ilfov, a ajuns la DNA Brasov in jurul orei 17.00, pentru a fi audiat in acest caz.

La intrarea in sediul DNA Brasov, Remus Truica, adus cu mandat pentru a fi audiat de catre procurori, nu a facut declaratii presei, spunand doar ca nu a comis nicio ilegalitate.

Tot miercuri, procurorii au facut perchezitii si la locuinta si la o casa de vacanta a lui Dan Andronic, directorul general al cotidianului Evenimentul Zilei. Dan Andronic este asociatul majoritar al societatii Editura Evenimentul si Capital, care editeaza publicatiile Evenimentul Zilei si Capital, si directorul general al cotidianului Evenimentul Zilei.

Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie Brasov fac cercetari intr-o cauza penala ce vizeaza suspiciuni privind savarsirea unor infractiuni de coruptie si asimilate celor de coruptie care ar fi fost comise in perioada 2006 - 2015. In aceasta cauza, procurorii au facut noua perchezitii in Bucuresti si judetul Ilfov, la sediile unor societati comerciale si la domiciliile mai multor persoane.

Ancheta DNA vizeaza retrocedarea ilegala a unor terenuri din judetul Ilfov.

In acest dosar privind retrocedari ilegale de terenuri au fost citati sa se prezinte, miercuri, la DNA Brasov, pentru a da declaratii, si printul Paul si sotia sa, printesa Lia, insa in drum spre Brasov printului i s-a facut rau si a fost internat la Spitalul Judetean de Urgenta din Ploiesti.

Numele printului Paul a fost mentionat si in dosarul in care sunt acuzati Viorel Hrebenciuc, Andrei Hrebenciuc, Ioan Adam, Paltin Sturdza si Dan Bengescu, pentru retrocedare ilegala de paduri.

Dan Bengescu ii spunea lui Andrei Hrebenciuc ca printul Paul are "o jena financiara foarte puternica", intr-o discutie telefonica interceptata de catre procurori, la finalul careia Andrei Hrebenciuc i-a solicitat tatalui sau sa-l ajute financiar pe printul Paul. Imediat dupa aceasta discutie, Andrei Hrebenciuc l-a sunat pe Viorel Hrebenciuc, solicitandu-i sa-l ajute financiar pe Printul Paul, aratau procurorii DNA.

Intr-un alt document al anchetatorilor se arata ca Viorel Hrebenciuc si alti inculpati din dosarul retrocedarilor, acceptand promisiunea unor foloase materiale, le-au promis printului Paul si printesei Lia ca vor interveni pe langa autoritati pentru ca acestia sa obtina mai multe terenuri si cladiri.

Printul Paul si printesa Lia au fost audiati, in 15 octombrie 2014, la DNA Brasov, nefiind pusi sub urmarire.

Anchetatorii mai aratau ca, incepand din 2013, folosindu-se de influenta politica a lui Viorel Hrebenciuc, atunci deputat PSD, Dan Bengescu, Sorin Iacob si Ioan Adam au actionat in mod coordonat pentru a facilita dobandirea in mod injust de proprietati imobiliare (prin reconstituirea dreptului de proprietate sau prin retrocedari de imobile) de catre diferite persoane, printre care Paltin Gheorghe Sturdza si Paul Lambrino.

Data publicării: 10 Dec 2015 - 05:27