Culisele demisiei lui Victor Ponta [1]

Retragerea lui Victor Ponta din fruntea Guvernului a fost for?ata de liderul PSD, Liviu Dragnea, pe fondul protestelor din Bucure?ti ?i a refuzului liderului UNPR, Gabriel Oprea, de a face un pas inapoi

.

Demisia lui Victor Ponta a fost anun?ata, ieri, de pre?edintele PSD, Liviu Dragnea ?i abia, ulterior, a venit confirmarea premierului. De altfel, atat informa?iile oficiale cat ?i cele neoficiale, sugereaza ca inter­ven?ia lui Dragnea a fost factorul decisiv, liderul PSD temandu-se de deterioarea imaginii partidului, dupa ce 25.000 de oameni au cerut demisia lui Ponta, in mitingul de mar?i seara din Bucure?ti.

Din declara?iile liderilor coali?iei, varianta demisiei ar fi aparut mar?i seara, in timp ce mitingul din Bucure?ti lua amploare, iar discu?ia decisiva ar fi avut loc ieri diminea?a. De?i a refuzat sa i?i dea demisia de la Interne, Gabriel Oprea a invocat o discu?ie a sa cu Ponta, mar?i, in jurul orei 23.00, in care s-ar fi luat decizia depunerii mandatului Guvernului. Insa, fostul premier a precizat ca decizia a fost luata dupa ce a discutat ?i cu Liviu Dragnea ?i cu liderii ALDE. Potrivit unor surse din partid, Liviu Dragnea i-ar fi transmis lui Victor Ponta ca este cazul sa demisioneze in urma protestelor din Bucuresti si a scandalului provocat de liderul UNPR, Gabriel Oprea, in conditiile in care PSD nu mai dorea sa fie asociat cu UNPR, potrivit unor surse social-democrate.

Recomandarea lui Dragnea

Anterior, presedintele PSD, Liviu Dragnea, a avut o serie de discutii cu alti lideri ai partidului, printre care presedintele executiv, Valeriu Zgonea, in care s-ar fi decis ca actuala coalitie sa nu continue intr-o forma care sa contina si formatiunea lui Gabriel Oprea, UNPR. In urma primelor discutii, potrivit unor surse social-democrate, Valeriu Zgonea si-a aratat disponibilitatea de a demisiona din fruntea Camerei Deputatilor, pentru a transmite un \'semnal\'. Ulterior, au avut loc si discutii cu premierul Victor Ponta, care ar fi fost informat cu privire la hotararea PSD. In aceste conditii, Liviu Dragnea i-a \'recomandat\' lui Victor Ponta sa demisioneze, avand in vedere ca Executivul nu poate fi sustinut in Parlament fara sprijinul UNPR, pe care social-democratii nu mai vor sa mizeze. Ca discu?ia cu Dragnea a fost decisiva o dovede?te ?i faptul ca, mar?i, in jurul orei 20 a aparut informa?ia ca Ponta l-a demis pe ?eful ANPC, Marius Dunca, semn clar ca premierul cauta un \'?ap ispa?itor\' ?i nu lua in calcul propria demisie.

De altfel, Liviu Dragnea, cel care a anun?at demisia lui Ponta, a precizat ca decizia premierului a fost luata ca urmare a faptului ca partenerii de coalitie nu au inteles ca trebuie sa isi asume responsabilitatea politica pentru evenimentele tragice, el sugerand astfel ca vicepremierul Gabriel Oprea si primarul sectorului 4 Piedone au refuzat sa faca pasul inapoi. La scurt timp, dupa declara?iile lui Dragnea, Ponta a confirmat ca a demisionat, invocand ­\'supararea legitima din cadrul socie­ta?ii\'. \'Mi-am folosit toate resursele pentru a ajuta victimele. Vreau sa multumesc tuturor celor care si-au facut datoria. Raspunderea juridica va fi stabilita de justitie. Sper sa nu fie vorba de razbunare. Sa nu ne pacalim ca principalii vinovati sunt lacomia si iresponsabilitatea. Constat supararea legitima din cadrul societatii. Oamenii simt nevoie de mai mult. Ar fi o greseala sa ignor. Sunt gata sa fac acest gest. ­Incepand de azi imi depun mandatul de prim-ministru. Supararea, suferinta legitima nu trebuie sa degenereze in ­jocuri de putere\', a declarat Ponta.

Ocazii ratate de a pleca

Victor Ponta a devenit premier in mai 2012 ?i a fost implicat in mai multe scandaluri care ar fi provocat demisia sa intr-o ?ara occidentala. Astfel, in iunie 2012, revista \'Nature\' l-a acuzat pe Victor Ponta de plagiat. Premierul nu doar ca nu a demisionat, dar s-a aparat cu un verdict favorabil, emis de o comisie subordonata Ministerului Educa?iei, de?i alte doua comisii independente confirmasera plagiatul.

Nu a renun?at la func?ie nici dupa scandalul votului din diaspora de la alegerile preziden?iale din noiembrie 2014, cand mii de romani au stat la cozi pentru a putea vota, dupa ce Guvernul a schimbat lista sec?iilor de votare. Ponta a promis ca va demisiona daca va fi cercetat penal, intr-un dosar privind votul din diaspora.

Nu a demisionat nici cand a fost trimis in judecata, de procurorii DNA, pentru 17 infractiuni de fals in inscrisuri sub semnatura privata, complicitate la evaziune fiscala si spalarea banilor, alaturi de alte patru persoane, intre care senatorul Dan Sova si directorul Complexului Rovinari.

Descopera reducerile ELEFANT.RO comenteaza /* (c)
Data publicării: 05 Noi 2015 - 04:31

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=50468&titlu=Culisele_demisiei_lui_Victor_Ponta