Rechizitoriu DNA: Campania PNL, finan?ata din MITA primita de George Scutaru. Materialele electorale, cumparate din China [1]

Fostul consilier preziden?ial George Scutaru, trimit in judecata pentru spalare de bani, ar fi finan?at ilegal campania electorala a PNL din anul 2008 cu materiale promo?ionale pe care le-a cumparat din China, potrivit rechizitoriului DNA

Mai mult, procurorii sus?in ca Scutaru a spalat banii printr-o firma de?inuta de el.

George Scutaru ?i Dan Motreanu, vicepre?edinte al Camerei Deputa?ilor, au fost trimi?i luni in judecata de DNA, fiind acuza?i de spalare de bani, intr-un dosar privind mita pentru finan?area campaniei electorale.

Procurorii DNA sus?in ca, in 2008, pre?edintele CJ Buzau, Cristinel Bigiu (denun?ator in dosar), a primit 700.000 de euro mita de la primarul din Jilava, Adrian Mladin. In schimbul banilor, Bigiu trebuie sa il sprijine pe primar in demersurile de punere in posesie cu suprafe?e de teren aflate pe raza municipiului Buzau.

Banii au fost impar?i?i de Cristinel Bigiu cu George Scutaru (deputat ?i pre?edinte al organiza?iei PNL Buzau la acea vreme), care a primit suma de 170.000 euro, ?i Dan Motreanu (secretar general al PNL ?i deputat de Calara?i), care a luat 250.000 de euro, sumele fiind destinate pentru finan?area campaniei electorale din 2008 (alegeri locale ?i generale) a candida?ilor PNL.

Procurorii DNA arata ca George Scutaru ar fi folosit cei 170.000 de euro pentru a cumpara prin firma sa, SC Quick Monitoring Media QMM SRL, materialele electorale de la SC Echo International Industry SRL, de?inuta de ceta?eanul chinez Chen Lidong.

Firma ceta?eanului chinez i-a furnizat lui George Scutaru articole de imbracaminte aduse din China, inscrip?ionate cu sigla PNL, respectiv tricouri cu maneca lunga, jachete de iarna, caciuli ?i ?orturi.

Inscrip?ionarea materialelor cu sigla PNL a fost facuta in China iar lotul de marfa a fost livrat in containere, prin portul Constan?a.

Procurorii mai noteaza ca George Scutaru s-ar fi folosit SC Quick Monitoring Media QMM SRL, care avea ca obiect de activitate principal \'monitorizare presa\', pentru a finan?a ilegal campania electorala a PNL din 2008, prin incheierea de contracte fictive ?i efectuarea unor opera?iuni bancare succesive.

De asemenea, procurorii declara ca liderii unor partide politice din Romania urmaresc ob?inerea de sume de bani pentru campaniile electorale, indiferent de modul in care au fost procurate, ?i accepta posibilitatea ca banii sa provina din infrac?iuni de corup?ie.

\'Inregistrarea SC Quick Monitoring Media QMM SRL, pasarea responsabilita?ii acesteia catre persoane de incredere, incheierea de contracte prin interpu?i in numele societa?ii, transferurile bancare succesive folosite pentru a ingreuna eventualele verificari, folosirea candida?ilor, inclusiv a celor 'fara ?anse', pentru a ob?ine fonduri necesare campaniilor electorale creioneaza un mecanism des intalnit in politica romaneasca: lideri ai unor partide politice urmaresc ob?inerea de sume de bani indiferent de modul in care acestea au fost procurate, accepta ?i posibilitatea ca acestea sa provina din infrac?iuni de corup?ie, solicita propriilor candida?i sprijin financiar (in fond o forma mascata de a candida contracost, cu cat suma oferita este mai mare, cu atat locul pe lista este corespunzator ierarhic), folosesc firme 'de casa' ?i introduc elemente de extraneitate (unde nu sunt firme off-shore, sunt furnizori asiatici ?.a.m.d.), dupa modelul societa?ilor evazioniste conduse de ceta?enii straini\', se mai arata in rechizitoriul DNA.

Back to school! Reduceri pentru caiete, dar si pentru tablete! comenteaza sau vezi comentarii /* (c)
Data publicării: 30 Sep 2015 - 05:20