George Scutaru, apropiat al lui Iohannis, trimis in judecata

Procurorii DNA au dispus trimiterea in judecata a lui George Scutaru, fost consilier preziden?ial, ?i a lui Dan Motreanu, vicepre?edinte al Camerei Deputa?ilor, intr-un dosar privind mita pentru finan?area campaniei electorale

. ado.placement({id: 'ado-DgdL75anmCiHaYjP1Zv02g45.oKx3ztSAA9o9TMQy57.x7', server: 'ringierro.adocean.pl' }); Publicitate $(document).ready(function(){ var heigCont = $('.adContent').height(); if(heigCont==0){ $('#pubincontent').hide(); } } );

George Scutaru, sub control judiciar, la data faptelor deputat ?i membru cu func?ie de conducere intr-un partid, ?i Dan Motreanu, deputat ?i membru cu func?ie de conducere intr-un partid, au fost trimi?i in judecata la DNA pentru spalare de bani, alaturi de Ana Maria Schaer, administrator al unei societa?i comerciale.

Potrivit unui comunicat al DNA, in 2008, o persoana cu func?ie de conducere in administra?ia locala ? denun?ator in cauza ? a pretins ?i primit de la o alta persoana suma de aproximativ 1 milion euro, cu titlu de mita, in schimbul sprijinirii acestuia din urma in demersurile de punere in posesie cu suprafe?e de teren aflate pe raza municipiului Buzau.

"Din suma de 700.000 euro, bani primi?i efectiv de persoana denun?atoare, aceasta le-a remis inculpa?ilor Scutaru ?i Motreanu, sumele de 170.000 euro, respectiv 250.000 euro, conform unei in?elegeri anterioare. Ambele sume au fost date in acela?i scop, respectiv pentru finan?area campaniei electorale din 2008 (alegeri locale ?i generale) a candida?ilor partidului din care fac parte cele doua persoane ultim men?ionate. Pentru a disimula provenien?a acestor sume de bani, Scutaru, Motreanu ?i Schaer au ini?iat un mecanism financiar fictiv, folosindu-se de documente justificative ce nu corespund realita?ii, prin care suma de 1.213.085 lei a fost transferata, in mai multe tran?e, din contul societa?ii administrata de catre aceasta din urma catre o firma care a produs articole de vestimenta?ie folosite ca materiale in campania electorala", sus?in procurorii.

DNA precizeaza ca fa?a de cei trei a fost dispusa masura sechestrului asigurator ?i poprire asupra bunurilor mobile ?i imobile aflate in proprietatea acestora, pana la concuren?a sumei de peste 1,2 milioane lei, suma care a fost efectiv platita firmei producatoare a materialelor electorale.

Dosarul a fost trimis spre judecare Inaltei Cur?i de Casa?ie ?i Justi?ie, cu propunere de a se men?ine masurile preventive ?i asiguratorii dispuse in cauza.

Data publicării: 29 Sep 2015 - 05:35

Link știre