Ministrul Banicioiu, AVERTIZAT despre ILEGALITATILE finului sau: Ne INFUNDAM intr-un SCANDAL cu totii [1]

Deputatul Bogdan Diaconu a spus, intr-o discutie din 2014, ca l-a avertizat pe ministrul Sanatatii, Nicolae Banicioiu, despre ilegalitatile comise de finul acestuia, Octavian Bitu, care i-ar putea afecta imaginea, conform informatiilor din referatul prin care procurorii DNA cer arestarea preventiva a directorului Complexului Sportiv National - Sala Polivalenta din Bucuresti

.

Ministrul Sanatatii, Nicolae Banicioiu Foto: psnews.ro

Discutia, la care au mai participat doua persoane, a avut loc pe data de 7 octombrie 2014.

Citeste si: Banicioiu, reactie dupa ce finul sau, Octavian Bitu, a fost retinut: "Daca e vinovat sa plateasca"

"Si fata de Banicioiu, l-am facut, l-am facut in toate felurile si i-am spus: Nicule, vezi ca daca tu, tu ai probleme, o sa ai din cauza lu' acesta. Uite, a facut asta.

O santajeaza pe femeia aia de acolo de un de zile si nu ca stiu din auzite, ca m-am intalnit cu femeia si mi-a povestit, stiu cand Octav a venit la mine sa-mi propuna sa fiu asociat cu nevasta-sa pe carciuma ei ... Ala ti-a folosit numele, ne infundam intr-un scandal cu totii", a spus Bogdan Diaconu, conform transcrierii discutiei inregistrate de unul dintre interlocutori, care are calitatea de denuntator in dosarul care il vizeaza pe Octavian Bitu.

Diaconu a mai afirmat, cu aceeasi ocazie, ca Octavian Bitu i-a propus asocierea pentru deschiderea unui restaurant in cladirea construita de firma unuia dintre interlocutori. El a adaugat ca, dupa ce a aflat ca sotia omului de afaceri a fost santajata de Bitu pentru a o determina sa renunte la actualul chirias al cladirii si sa atribuie spatiul unei firme a lui, a sfatuit-o sa formuleze plangere penala.

"Bogdan Diaconu si-a exprimat nemultumirea ca Bitu Octavian, in demersurile sale nelegale de obtinere pentru el a spatiului comercial respectiv, a folosit numele unor functionari publici de la nivel inalt", se mai arata in referat.

Octavian Bitu, director al Complexului Sportiv National — Sala Polivalenta din Bucuresti, aflat in subordinea Ministerul Tineretului si Sportului, a fost retinut marti de procurorii DNA, fiind acuzat de savarsirea infractiunilor de santaj si luare de mita.

Citeste si: Directorul Salii Polivalente din Bucuresti, RETINUT pentru santaj si luare de mita

Potrivit site-ului PSD sector 4, Octavian Bitu detine functia de vicepresedinte al acestei filiale, iar presa centrala relateaza ca este finul ministrului Sanatatii, Nicolae Banicioiu.

Conform unui comunicat postat pe site-ul DNA, in perioada aprilie — august 2015, Octavian Bitu, in calitate de director al Complexului Sportiv National — Sala Polivalenta din Bucuresti, a pretins de la un om de afaceri (denuntator in dosar) suma de 10.000 euro si foloase materiale constand in cedarea constructiei detinute de firma omului de afaceri catre o firma la care asociat, cu o cota de 50%, sa fie o persoana apropiata lui Octavian Bitu, in vederea valorificarii constructiei in activitati comerciale.

Despre valoarea constructiei, din care Octavian Bitu a solicitat practic jumatate pentru derularea de activitati comerciale, denuntatorul a afirmat ca este de minim 180.000 euro, conform actelor contabile ale firmei.

In schimbul banilor si foloaselor materiale pretinse, Bitu l-a asigurat pe omul de afaceri ca va stinge procesul civil aflat in derulare intre CSN Sala Polivalenta si firma acestuia si va prelungi contractul de inchiriere a terenurilor pe care se afla constructia firmei.

Octavian Bitu s-a angajat ca, in schimbul banilor si foloaselor pretinse, la viitoarea licitatie pentru inchirierea terenurilor, castigatoarea sa fie o firma la care denuntatorul si un apropiat al lui Bitu sa fie asociati.

DNA mai arata ca, pe terenurile pe care le inchiriase de la Sala Polivalenta, firma denuntatorului construise o cladire pentru care, in cursul anului 2013, avea un contract de inchiriere cu un restaurant.

In aceste conditii, in luna aprilie 2013, Octavian Bitu a amenintat o denuntatoare ca ii vor fi reziliate contractele de inchiriere pentru terenuri, daca nu va renunta la contractul de inchiriere a constructiei, astfel incat constructia sa fie inchiriata unei firme indicate de Bitu.

In saptamana ulterioara primei amenintari si in luna mai 2013, Octavian Bitu a reiterat amenintarile si a instiintat-o pe denuntatoare ca, daca nu este de acord cu propunerile lui, va determina rezilierea contractului de inchiriere a terenurilor pe care a fost construita cladirea.

Procurorii anticoruptie l-au prins marti in flagrant pe Octavian Bitu, in momentul in care acesta a primit de la denuntator suma de 10.000 lei.

Octavian Bitu a fost prezentat miercuri Tribunalului Bucuresti cu propunere de arestare preventiva pentru 30 de zile.

Data publicãrii: 03 Sep 2015 - 05:27

Link ºtire   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=49276&titlu=Ministrul_Banicioiu__AVERTIZAT_despre_ILEGALITATILE_finului_sau__Ne_INFUNDAM_intr_un_SCANDAL_cu_totii