Un senator, un chirurg si un consilier judetean, in cursa interna din PNL pentru Primaria Ploiesti [1]

--> Tweet 0 Comenteaza 0 Email Adresa de e-mail la care vrei sa primesti STIREA atunci cand se intampla Aboneaza-te

Trei dintre membrii PNL Prahova vor sa devina candidati ai partidului pentru functia de primar al municipiului Ploiesti la alegerile locale de anul viitor

.

Potrivit co-presedintelui PNL Prahova George Ionescu, in cursa interna din partid pentru a deveni candidat la Primaria Ploiesti s-au inscris senatorul Andrei Volosevici, medicul chirurg Dan Oprea, care profeseaza la Spitalul Judetean de Urgenta Ploiesti si consilierul judetean Marius Fenichiu.

Senatorul Andrei Volosevici se afla la primul mandat in Parlament, iar in perioada 2008 - 2012 a fost primar al municipiului Ploiesti din partea PDL. La alegerile locale din 2012, Volosevici a candidat pentru al doilea mandat de primar, insa a pierdut la o diferenta de aproximativ o mie de voturi in favoarea social-democratului Iulian Badescu, in prezent arestat preventiv si trimis in judecata in doua dosare de coruptie, in unul dintre acestea fiind inculpat si deputatul Sebastian Ghita. Dupa 2012, Volosevici a plecat din PDL iar in 2014 s-a inscris in PMP, ulterior intrand in PNL.

Medicul Dan Oprea este chirurgul care in anul 2013 a acuzat public subfinantarea Spitalului Judetean de Urgenta din Ploiesti, iar Ministerul Sanatatii a deschis o ancheta la acest spital, in urma careia managerul de la acea vreme al unitatii sanitare a fost nevoit sa demisioneze. Dan Oprea s-a inscris in PNL in urma cu un an. Saptamana trecuta, el a inceput o campanie de imagine la nivelul locuitorilor din Ploiesti. Fara a preciza pozitia sa de candidat la primarie, Oprea a distribuit la Ploiesti sute de flyere cu mesajul: ”Ne-am dorit o schimbare reala in bine. Toti ne-au promis-o. Ii mai lasam mult timp sa ne minta? Impreuna diagnosticam Ploiestiul, impreuna il tratam. Vino alaturi de mine sa oprim hemoragia banului public”.

Marius Fenichiu este in prezent consilier judetean din partea PNL, ales pe listele USL si intrat in Consiliul Judetean anul trecut, dupa plecarea din consiliu a mai multor persoane aflate initial pe locuri eligibile. In prezent, Fenichiu deruleaza o campanie de imagine pe o retea de socializare, campanie in cadrul careia, impreuna cu mai multi prieteni, a iesit pe strazi si a incercuit cu vopsea gropile din oras, ulterior postand fotografiile pe internet. Fenichiu si-a anuntat, de asemenea, prietenii virtuali ca a iesit pe strada si a curatat mai multe banci de mizeria lasata de ciori.

Primaria Ploiesti este condusa in prezent de un viceprimar cu atributii de primar, dupa ce Iulian Badescu a demisionat din functie anul acesta, la scurt timp dupa ce a fost arestat preventiv intr-un dosar in care este acuzat ca a finantat ilegal cu bani de la bugetul local clubul de fotbal Petrolul Ploiesti, Badescu fiind denuntat chiar de patronul clubului Petrolul, Daniel Capra.

Pentru primariile unora dintre cele mai importante orase din judetul Prahova s-au inscris in cursa interna din PNL Prahova cate un singur candidat, in multe cazuri fiind vorba despre primari in functie.

Astfel, pentru Primaria Campina s-a inscris actualul primar Horia Tiseanu, pentru Primaria Sinaia s-a inscris in cursa interna din PNL actualul primar Vlad Oprea, in timp ce pentru Primaria Busteni va candida Emanoil Savin, iar pentru Primaria Urlati va fi candidat Marian Machitescu, ambii fiind primari in functie.

In cursa interna din PNL Prahova s-au inscris, de asemenea, 90 de candidati care vor sa fie inclusi pe lista finala de candidati a partidului, a mai spus co-presedintele George Ionescu.

Citeste si O companie petroliera din Romania a deschis o benzinarie langa Ploiesti, unde va vinde si alimente proaspete Citeste si Cum si-a parcat un sofer din Ploiesti SUV-ul BMW Citeste si Casa contra bani pentru Asesoft Ploiesti. Sebastian Ghita si fostul primar al Ploiestiului, Iulian Badescu, urmariti penal intr-un nou dosar de coruptie
Data publicrii: 05 Aug 2015 - 05:42

Link tire   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=48853&titlu=Un_senator__un_chirurg_si_un_consilier_judetean__in_cursa_interna_din_PNL_pentru_Primaria_Ploiesti