Sebastian Ghita, la Inalta Curte de Casatie si Justitie [1]

.

Sebastian Ghita si fostul primar al Ploiestiului Iulian Badescu au fost trimisi in judecata pe 29 iulie in dosarul privind echipa de baschet din Ploiesti.

Sebastian Ghita este acuzat de dare de mita, instigare la abuz in serviciu avand drept consecinta obtinerea pentru altul a unui folos necuvenit si spalare de bani.

Iulian Badescu, aflat in stare de arest in alta cauza, este acuzat de luare de mita si abuz in serviciu avand drept consecinta obtinerea pentru altul a unui folos necuvenit.

Ghita este acuzat ca i-a dat mita o casa fostului primar al Ploiestiului, Iulian Badescu, la cererea acestuia din urma, pentru ca edilul sa aloce fonduri publice pentru echipa de baschet pe care deputatul o sustinea. Finantarea a avut loc in contextul unei selectii de proiecte privind programul "Promovarea sportului de performanta", organizata de Clubul Sportiv Municipal Ploiesti, aflat sub autoritatea Consiliului Local Ploiesti.

Potrivit procurorilor, pentru a disimula provenienta casei, Sebastian Ghita si Iulian Badescu, cercetat in acelasi dosar, au semnat un contract fictiv.

"Pentru alocarea sumei respective de bani, inculpatul Badescu Iulian a pretins si primit de la inculpatul Ghita Sebastian Aurelian, prin intermediul unei societati comerciale controlate de acesta din urma, un imobil (casa de locuit) situat in municipiul Ploiesti, in valoare de 1.041.600 lei, suma din care Badescu Iulian a suportat personal doar 124.000 lei. Pentru a nu exista suspiciuni cu privire la modul fraudulos de dobandire, imobilul respectiv a facut obiectul unei pretinse promisiuni bilaterale de vanzare-cumparare, incheiata in luna august 2013, intre doua firme controlate de cei doi inculpati", sustine DNA.

Sebastian Ghita a negat acuzatiile afirmand ca acestea nu se sustin si nu au logica.

Data publicării: 05 Aug 2015 - 05:42

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=48848&titlu=Sebastian_Ghita__la_Inalta_Curte_de_Casatie_si_Justitie_