Ion Iliescu, cercetat pentru infractiuni privind crime impotriva umanitatii [1]

Avocatul fostului presedinte al Romaniei Ion Iliescu a aruncat, ieri, bomba : clientul sau are calitate de invinuit in dosarul privind Mineriada din 13 - 15 iunie 1990.

Citat la audieri, Ion Iliescu l-a delegat pe avocatul Radu Silinescu Ghergovan sa discute cu procurorul anchetator, generalul Dan Voinea, intrucat starea sa de sanatate este inca incerta dupa puseul suferit cu putin timp in urma. Dupa ce i-a scapat ca fostul presedinte este cercetat, intrebat daca Iliescu are calitatea de invinuit, avocatul a dat din colt in colt si a raspuns doar "daca vreti, da", subliniind faptul ca Ion Iliescu "nici macar nu a fost audiat". El a incercat apoi sa dreaga situatia, spunand ca "este vorba despre fapte si plangeri", in intentia de a convinge ca Iliescu este doar martor in dosar. Prea tarziu insa... Spusese deja ca este vorba despre o paleta larga de infractiuni si mai si insirase jumatate din articolele Codului Penal. Conform avocatului, aceeasi calitate in dosar o au si Petre Roman, premier in perioada Mineriadei, precum si Gelu Voican Voiculescu, membru marcant al FSN. Procurorii Parchetului Militar il cerceteaza pe Ion Iliescu pentru o mai multe infractiuni grave. Conform unor surse judiciare, aceste infractiuni se refera la instigare la tratamente neomenoase, la subminarea puterii de stat, la subminarea economiei nationale, talharie, distrugere, arestare nelegala, cercetare abuziva, asociere in vederea comiterii de infractiuni. Cea mai spectaculoasa infractiune pentru care Ion Iliescu este urmarit penal cuprinde cinci articole din Codul Penal care se refera la infractiuni privind crime impotriva umanitatii (art. 356-361- n.n.). Presedintele Asociatiei Victimelor Mineriadelor, Viorel Ene, a salutat punerea sub invinuire a fostului presedinte Ion Iliescu, apreciind ca "aceasta ar constitui un mic pas pentru aflarea adevarului legat de mineriade". Ion Iliescu a fost audiat ultima data in acest dosar in data de 22 martie, cand nu a dorit sa faca nici o declaratie jurnalistilor. A urmat audierea lui Petre Roman, care preciza ca este martor in dosar, dar care considera ca "Iliescu ar trebui sa isi asume raspunderea politica pentru ceea ce s-a intamplat in 13-15 iunie". Audierea lui Gelu Voican Voiculescu ne-a adus noi surprize, el declarand ca "interesul pentru o astfel de mineriada a venit din partea celor care nu voiau sa se faca o reforma viabila in Romania, mai exact Uniunea Sovietica". Implicarea lui Gelu Voican Voiculescu in Mineriada din iunie 1990 ar fi fost dezvaluita de mai multi martori, care il acuzau pe acesta ca impreuna cu fostul consilier prezidential Dan Iosif s-ar fi plimbat, in acele zile, cu un ARO printre mineri, pe care i-ar fi instigat sa devasteze sediile partidelor din opozitie. La acea vreme, Gelu Voican Voiculescu era membru marcant al FSN, fiind validat in data de 18 iunie in functia de senator, la care a renuntat doi ani mai tarziu prin demisie. Pe de alta parte, Miron Cozma a incercat sa se dezvinovateasca de-a lungul audierilor, spunand ca a aflat abia pe 13 iunie seara ca minerii au plecat spre Bucuresti "in urma unui telefon primit de la un colonel". In aceste zile, fostul lider al minerilor din Valea Jiului, Miron Cozma, condamnat la 18 ani de detentie, asteapta verdictul judecatorilor craioveni care se vor pronunta in privinta eliberarii acestuia. in seara de 13 iunie 1990, grupuri numeroase de mineri din Valea Jiului au venit in Bucuresti, pentru "a restabili ordinea in Capitala", dupa ce fusesera incendiate si devastate sediile Politiei, Ministerului de Interne si Televiziunii Romane. in urmatoarele doua zile, minerii inarmati cu rangi, topoare si bate au devastat sediile unor partide din opozitie si pe cel al Facultatii de Arhitectura, precum si alte locuri din apropierea Pietei Universitatii. In acest dosar, care a adunat peste 253 de volume, au depus plangeri peste 1.000 de persoane.
Fostul presedinte spune ca e o diversiune
Senatorul PSD sustine ca "nu s-a formulat nici un fel de acuzare", ci a primit "o invitatie din partea procurorului Voinea pentru o intalnire ca martor". "Nici vorba de acuzare", a adaugat Iliescu, sustinand ca aceasta porcarie a fost lansata de "niste indivizi care o fac pe victimele". intrebat daca se simte vinovat pentru violentele din 13-15 iunie 1990, Ion Iliescu s-a dezlantuit. "Eu, vinovat? Eu, vinovat? Minerii, daca e sa vorbim de mineri, au venit in Bucuresti datorita vandalismelor din 13 iunie. Lumea a fost ingrozita de ce a vazut ca se intampla in Capitala, cu incendierea masinilor din Piata Universitatii, cu devastarea unor institutii ale statului, cladirilor Politiei, Internelor, ale SRI-ului si apoi a Televiziunii. Asta a creat stare de groaza in intreaga tara. 14-15 iunie a fost efectul, consecintele. Cauzele au fost aceasta actiune rebela din 13 iunie. Daca e sa cercetam lucrurile, sa vedem cine a fost vinovat de ce s-a intamplat pe 13. Ei sa fie trasi la raspundere, cei care au provocat acele acte de vandalism. V-am salutat. La revedere!".
Publicat de : Liliana Nastase, M.S
Data publicării: 10 Iun 2005 - 08:25

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=4876&titlu=Ion_Iliescu__cercetat_pentru_infractiuni_privind_crime_impotriva_umanitatii