Un oficial al Ambasadei Austriei cere respingerea proiectului privind expertii auto [1]

.Membrii comisiei care ana­li­zeaza legea spun ca vor tine cont si de pozitia austriecilor.Atasatul comercial al Ambasadei Austriei afirma ca firmele cu sediul la Viena detin aproximativ 40% din piata locala a asigurarilor si ca o eventuala adoptare a legii ar afecta activitatea acestora.Nu aceeasi opinie o au reprezentantii ASSAI, asociatia reprezentativa a service-urilor auto si principalul sustinator al legii.Acestia considera initiativa oficialului austriac drept o interventie  în procesul legislativ menita sa sustina interesele companiilor austriece în detrimentul clientilor.Presedintele Comisiei de Transporturi din Camera Depu­tatilor, Mihai Lupu, este de parere ca cel mai probabil, proiectul transmis de oficialul Ambasadei Austriei la Bucuresti va pica.'Noi am luat scrisoarea ca atare. Vom lua în considerare cele transmise de catre atasatul comercial al Austriei. Nu cred ca e nevoie sa trimitem un raspuns în acest sens. Dupa cum stiti, proiectul a primit aviz negativ de la doua comisii parlamentare si nici Guvernul nu o sustine. În aceste conditii, daca va ajunge în plen, probabil va pica.Totusi, noi încercam sa facem o dezbatere si, în acest sens, am  chemat la audieri reprezentantii tuturor partilor implicate. Este, totusi, o proble­ma cu asigurarile RCA. Exista întârzieri la plata si chiar abuzuri. În plus, nimeni nu explica foarte clar ce înseamna aceasta asigurare si ce acopera. Am cerut ASF sa regleze prin norme interne întârzierile la plata daunelor', a spus deputatul PNL, Mihai Lupu, citat de Capital.În cazul în care legea va intra în vigoare, România va deveni singura tara din Europa unde evaluarea daunelor din accidente auto va fi monopol exclusiv a unei organizatii.În nicio tara din Europa nu este exclusa concurenta cu alte asociatii profesionale sau cu angajati ai firmelor de asigurare.
Data publicării: 21 Apr 2015 - 05:52

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=46192&titlu=Un_oficial_al_Ambasadei_Austriei_cere_respingerea_proiectului_privind_expertii_auto