Averile alesilor locali, publice [1]

Alesii locali vor avea obligatia de a-si face publice interesele personale, printr-o declaratie pe propria raspundere, a decis Guvernul in sedinta de joi.

Potrivit Biroului de presa al Guvernului, in declaratia privind interesele personale, alesii locali trebuie sa specifice:functiile detinute in cadrul societatilor comerciale, autoritatilor si institutiilor publice, asociatiilor si fundatiilor; veniturile obtinute din colaborarea cu orice persoana fizica sau juridica si natura colaborarii respective; participarea la capitalul societatilor comerciale, daca aceasta depaseste 5% din capitalul societatii; participarea la capitalul societatilor comerciale, daca aceasta nu depaseste 5% din capitalul societatii, dar depaseste valoarea de 100.000.000 lei; asociatiile si fundatiile ai caror membri sunt. De asemenea, declaratia trebuie sa includa bunurile imobile detinute in proprietate sau in concesiune; functiile detinute in cadrul societatilor comerciale, autoritatilor sau institutiilor publice de catre sot/sotie; bunurile imobile detinute in proprietate sau in concesiune de catre sot/sotie si copii minori; lista proprietatilor detinute pe raza unitatii administrativ-teritoriale din ale caror autoritati ale administratiei publice locale fac parte. Orice cadou sau donatie primita de alesii locali intr-o ocazie publica sau festiva devin proprietatea acelei institutii ori autoritati. In lista vor trebui, totodata, mentionate cadourile si orice beneficii materiale sau avantaje facute de orice persoana fizica ori juridica, legate sau decurgand din functia detinuta in cadrul autoritatii administratiei publice locale; orice alte interese, stabilite prin hotarare a consiliului local, in cazul primarilor, viceprimarilor si consilierilor locali, sau prin hotarare a consiliului judetean, in cazul presedintelui si vicepresedintelui acestuia si al consilierilor judeteni.

Declaratia va fi depusa in dublu exemplar la secretarul comunei, orasului, municipiului, sectorului municipiului Bucuresti, respectiv la secretarul general al judetului sau al municipiului Bucuresti, dupa caz.
Publicat de : R.A.
Data publicării: 30 Mai 2005 - 07:18

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=4512&titlu=Averile_alesilor_locali__publice