Ghita, la instanta pentru a scapa de controlul judiciar [1]

Deputatul Sebastian Ghita s-a prezentat marti dimineata la sediul instantei supreme, unde a contestat masura controlului judiciar dispusa in cazul sau in dosarul fraudarii de fonduri europene in care a fost arestat preventiv cumnatul lui Victor Ponta

.

Ghita este acuzat in dosarul cumnatului lui Ponta de participare la grup infractional organizat si de trafic de influenta.

Acuzatiile procurorilor in dosarul cumnatului lui Ponta

„În perioada 2011- 2015, HERTANU IULIAN CRISTIAN (cumnatul lui Ponta - nr.) – administrator de drept si, incepand cu data de 25.04.2014, administrator de fapt al S.C. GROSSMAN ENGINEERING GROUP S.R.L., respectiv angajat al S.C. CVR ASFALT CONSTRUCT GROUP S.R.L. Dobroesti, jud. Ilfov, CIORBA VLADIMIR-RAZVAN - administrator/asociat la S.C. CVR ASFALT CONSTRUCT GROUP S.R.L. Dobroesti, jud. Ilfov, S.C. CVR ACTIVITES GROUP S.R.L. Bucuresti si S.C. GEFAM PRO S.R.L. Dobroesti, jud. Ilfov si COMAN MIHAIL-MARIAN – administrator/asociat la S.C. INDSERV S.R.L. Ploiesti si S.C. INDSERV PROIECT S.R.L. Ploiesti si angajat al S.C. Hidro Prahova S.A. (in calitate de consilier al directorului general din data de 24.05.2012), au constituit un grup infractional pentru a actiona in vederea:

- adjudecarii frauduloase a unui contract de lucrari finantat preponderent din fonduri europene si
Data publicării: 25 Feb 2015 - 05:33

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=44950&titlu=Ghita__la_instanta_pentru_a_scapa_de_controlul_judiciar