Autorita?ile urgenteaza Legea Big Brother 2 [1]

In contextul evenimentelor dramatice din Fran?a, institu?iile romane?ti cu atribu?ii in domeniul siguran?ei na?ionale repun pe agenda necesitatea adoptarii unei noi Legi Big Brother

. In disputa dreptul la via?a privata vs instrumente de lupta impotriva terorismului ?i criminalita?ii organizate se vor pronun?a, din nou, pe 21 ianuarie, judecatorii Cur?ii Constitu?ionale.

Reprezentan?ii MAI, SRI, MAE, Ministerului Public, DNA, DIICOT, CSM, Ministerului Justi?iei ?i Ministerului pentru Societatea Informa?ionala s-au reunit ieri, de urgen?a, pentru a gasi o noua redactare a?a-numitei Legi Big Brother, a carei respingere de catre Curtea Constitu?ionala a creat un vid legislativ. Scopul grupului de lucru este de a gasi formularea care sa ?ina cont de observa?iile CCR, dar ?i sa ofere institu?iilor cu atribu?ii in domeniul securita?ii na?ionale instrumentele necesare prevenirii ?i combaterii unor infrac?iuni grave, precum criminalitatea organizata ?i terorismul.

Legea Big Brother, declarata neconstitu?ionala pe 8 iulie 2014, prevedea obligativitatea furnizorilor de telefonie fixa ?i mobila ?i de internet sa re?ina, timp de ?ase luni, anumite date ale abona?ilor, care sa fie trimise, la cerere, autorita?ilor din domeniul siguran?ei na?ionale. De subliniat ca nu era vorba de con?inutul convorbirilor telefonice sau al coresponden?ei electronice, ci de date legate de nume, numar (apelant ?i, respectiv, destinatar), adresa, ora, durata comunicarii ?i identitatea echipamentului folosit.

A doua lege controversata, cea privind cartelele prepay, condi?iona achizi?ionarea cartelelor preplatite de prezentarea datelor personale de identificare. De asemenea, in cazul re?elelor publice gratuite de internet wi-fi, proiectul stabilea ca accesarea sa fie posibila doar dupa inregistrarea utilizatorilor, datele personale ale acestora urmand sa fie stocate de providerul re?elei. ?i acest act normativ a \'picat\' testul de constitu?ionalitate, in septembrie 2014.

Acum, pe agenda CCR se afla un al treilea proiect cu implica?ii in domeniul securita?ii na?ionale: Legea securita?ii cibernetice. Aceasta ar permite serviciilor ?i autorita?ilor cu atribu?ii sa aiba acces la datele stocate de furnizorii de servicii de internet ?i telefonie, nu in baza unui mandat, ci doar a unei \'solicitari motivate\'. Asemenea precedentelor legi, ?i cea privind securitatea cibernetica a fost criticata de organiza?iile nonguvernamentale, iar 69 de parlamentari PNL au atacat-o la Curtea Constitu?ionala. Sesizarea va fi discutata pe 21 ianuarie.

Dreptul la via?a privata vs dreptul la via?a

?efii institu?iilor cu atribu?ii in domeniul siguran?ei na?ionale au aratat inca din toamna anului trecut ca verdictele de neconstitu?ionalitate date de CCR la Legea Big Brother (nr. 82/2012) ?i la proiectul de lege privind cartelele prepay priveaza structurile lor de instrumente esen?iale ?i le afecteaza activitatea. A trebuit sa se produca atentatul terorist de la publica?ia de satira Charlie Hebdo pentru ca autorita?ile sa-?i aminteasca de vidul legislativ ?i lucrurile sa se puna cu adevarat in mi?care.

\'Este imperios necesar sa identificam solutii urgente si acoperitoare pentru prevenirea unor astfel de probleme cum este cea a terorismului\', a declarat, ieri, ministrul pentru Societatea Informa?ionala, Sorin Grindeanu. La randul sau, procurorul general, Tiberiu Ni?u, a vorbit despre gasirea unui echilibru intre drepturile omului. \'?i dreptul la viata este tot dreptul persoanelor, este dreptul nostru, al tuturor, si atunci, intre dreptul la viata si dreptul la secretul corespondentei, bineinteles alegem dreptul la viata, chiar cu diminuarea sau cu ingradirea, in limite legale, bineinteles, si cu respectarea procedurilor legale, a dreptului la corespondenta si comunicare\', a explicat, ieri, Ni?u. In plus, procurorul general ?i-a exprimat convingerea ca incidentele dramatice din Fran?a vor schimba perspectiva Parlamentului, a Pre?edin?iei ?i Cur?ii Constitu?ionale asupra proiectelor controversate din domeniul siguran?ei na?ionale. Evident, aluzie la ?edin?a de peste 12 zile de la CCR.

Razboiul politic

Liberalii au apreciat reuniunea de urgen?a de ieri ?i declara?iile procurorului general drept o forma de presiune. \'Este intristator faptul ca factori de raspundere din fruntea unor institu?ii de for?a ale statului roman, ma refer la conducatorii Procuraturii Generale ?i ai SRI, au gasit de cuviin?a de a folosi tragedia care indoliaza societatea franceza pentru a pune presiune asupra Cur?ii Constitu?ionale, care are pe rol judecarea contesta?iei pe care PNL a depus-o cu privire la Legea securita?ii cibernetice\', a declarat deputatul liberal Radu Zlati pe blogul personal.

La randul sau, deputatul Sebastian Ghi?a (ex-PSD), cunoscut ca un sus?inator al Legii cartelelor prepay, a cerut ieri liberalilor sa-?i retraga contesta?ia depusa la CCR pe tema Legii securita?ii cibernetice. \'Institu?iile abilitate ale statului au nevoie de informa?ii pentru a preintampina tragedii cum a fost cea produsa in Fran?a\', a sus?inut Ghi?a.

Pana la 80% reducere la beletristica comenteaza sau vezi comentarii /* (c)
Data publicării: 09 Ian 2015 - 06:08

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=43026&titlu=Autorita?ile_urgenteaza_Legea_Big_Brother_2