Primăria Arad a restricționat circulația vehiculelor de mare tonaj prin oraș [1]

Vehiculele cu masa maximă autorizată mai mare de 3,5 tone au, începând de luni, restricții de circulație prin municipiul Arad.

Restriciția este reglementată printr-o hotărâre a Consiliului Local Muncipal Arad, aprobată în luna martie, care intră în vigoare începând de luni, 16 mai. Astfel, vehiculele cu masa maximă autorizată mai mare de 3,5 t nu mai pot circula prin municipiu, iar în zonele limitrofe ale orașului, accesul este permis numai pe bază de autorizație emisă de Primărie.

Potrivit hotărârii Consiliului Local Municipal Arad, accesul vehiculelor cu masă maximă autorizată cuprinsă între 7,5 tone și 12,5 tone în centrul municipiului este interzis, iar pentru zonele limitrofe se percepe o taxă de 3.000.000 de lei pe lună sau 250.000 de lei pe zi. De asemenea, vehicolele cu masa maximă autorizată cuprinsă între 12,5 tone și 16 tone trebuie să dețină o autorizație de acces în zonele limitrofe ale municipiului a cărei valoare se ridică la 4.000.000 de lei pe lună sau 300.000 de lei pe zi.

În cazul vehiculelor cu masă maximă autorizată cuprinsă între 16 tone și 22 tone valoarea autorizației se ridică la 5.000.000 de lei pe lună sau 350.000 de lei pe zi, iar în cazul celor cu masă maximă autorizată cuprinsă între 22 tone și 28 tone autorizația costă 6.000.000 de lei pe lună sau 600.000 de lei pe zi. Pentru vehiculele cu masă maximă autorizată mai mare de 28 tone, taxele percepute de Primărie pentru accesul în zonele limitrofe ale orașului se ridică la 10.000.000 de lei pe lună sau 3.000.000 lei pe zi.

Sunt exceptate de la aplicarea prevederilor acestei hotărâri, următoarele categorii de vehicule: cele aparținând Ministerul Apărării Naționale, Poliției, Serviciilor de Ambulanță, Pompieri, Protecție Civilă, Poliția de Frontieră, Ministerul Justiției, Ministerul Administrației și Internelor, instituții ale statului cu atribuții în securitatea și siguranța națională, servicii publice comunitare pentru situații de urgență cele destinate intervenției la rețele tehnico edilitare, cum ar fi CTP, RAAC, CFR, RADM, CET, SC Electrica SA, Distrigaz, Cele aparținând societăților care prestează servicii publice de gospodărire comunală și salubritate, cele aparținând Companiei Naționale Poșta Română S.A. și agenților economici care efectuează servicii similare, cele care efectuează transporturi funerare. Pentru autorizațiile de acces emise pentru un an (12 luni), tariful cumulat se reduce cu 25 la sută.

Potrivit primarului municipiului Arad, Gheorghe Falcă, această hotărâre va asigura administrarea mai eficientă a drumurilor dar și protejarea infrastructurii rutiere. „În nici un oraș din Europa nu vom vedea camioane încărcate cu lămâi sau alte mărfuri care blochează traficul prin centru pentru a face aprovizionarea. Această hotărâre prevede că aprovizionarea agenților economici este permisă în intervalul orar 18,00 - 22,00, iar aprovizionarea piețelor este permisă doar în intervalul orar 19,00 - 8,00, cu respectarea restricțiilor de tonaj stabilite pentru fiecare zonă, fără obligația de plată a tarifului“, a declarat primarul Aradului Gheorghe Falcă. Acesta a mai spus că astfel se va asigura un nivel ridicat de siguranță a traficului, precum și condiții de conservare și protejare a mediului natural, și de conservare a zonelor protejate ale orașului.

Șoferii care nu respectă această hotărâre riscă amenzi cuprinse între 10.000.000 lei și 20.000.000 lei.
Publicat de : Florin TOMUȚA
Data publicării: 16 Mai 2005 - 18:15

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=4177&titlu=Primaria_Arad_a_restrictionat_circulatia_vehiculelor_de_mare_tonaj_prin_oras