Prefectura Cluj cere incetarea mandatului unui viceprimar [1]

Prefectura Cluj a solicitat secretarului municipiului Cluj-Napoca inaintarea unei propuneri de incetare a mandatului de viceprimar al lui Gheorghe Surubaru (PDL), pe motiv de incompatibilitate, intrucat a detinut aproape un an si functia publica si pe cea de asociat si administrator la o firma, transmite Mediafax

.Purtatorul de cuvant al Prefecturii Cluj, Ana Danciu, a declarat, duminica, pentru corespondentul MEDIAFAX ca dintr-o adresa primita de la Oficiul National al Registrului Comertului (ONRC) reiese ca Gheorghe Surubaru a detinut functia de asociat si administrator al unei firme pana in mai 2013, la aproape un an de alegerea sa ca viceprimar al municipiului Cluj-Napoca."In urma unei sesizari a presedintelui PSD Cluj-Napoca, Mircea Jorj, care reclama, in 24 mai 2013, starea de incompatibilitate a viceprimarului municipiului Cluj-Napoca Gheorghe Surubaru, am primit la Prefectura Cluj o adresa a ONRC din care se poate constata ca, ulterior acestei date, Gheorghe Surubaru a cerut schimbarea sa din statutul de administrator al societatii Euro Divers SRL. Surubaru a detinut functia de asociat si administrator al firmei respective in perioada septembrie 2006 - mai 2013. Prefectura Cluj a solicitat, in 11 iunie, secretarului municipiului Cluj-Napoca inaintarea propunerii privind incetarea mandatului de viceprimar al lui Gheorghe Surubaru", a spus Danciu.Potrivit unui comunicat de presa transmis, duminica, de presedintele PSD Cluj-Napoca, Mircea Jorj, in 24 mai a fost sesizata si Agentia Nationala de Integritate (ANI) pentru a verifica situatia lui Surubaru."In 24 mai 2013 am prezentat documente care atestau starea de incompatibilitate a viceprimarului Gheorghe Surubaru, un certificat emis de ONRC care atesta faptul ca acesta era la acea data asociat si administrator al societatii comerciale Euro Divers SRL si declaratia de interese a domnului Surubaru, postata pe site-ul Primariei Cluj-Napoca, din care lipsea adevarul demonstrat de certificatul constatator emis de ONRC. Am sesizat atunci ANI si Prefectura Cluj", se arata in documentul citat.Mircea Jorj a subliniat ca asteapta "demersurile legale si firesti de incetare a mandatului viceprimarului Gheorghe Surubaru, dar si sanctiunile datorate falsului regasit in declaratia de interese a acestuia".Gheorghe Surubaru nu a putut fi contactat, pana la ora transmiterii acestei stiri, pentru a-si prezenta punctul de vedere. /* (c)AdOcean 2003-2013, rl_ro.Romania_Libera.Actualitate.Politica.Textlink */ ado.slave('adoceanliberarowaqeepqnfa', {myMaster: 'gUn6uY8QQv3ETjhe1X5VQMQ_Xq.yevuhD2._GEI4w5z._7' , onServerEmissionEmpty:function() { handle_adocean_emission_empty("textlink","politica")}, onServerEmission:function() { handle_adocean_emission("textlink","politica")} })
Data publicării: 01 Iul 2013 - 05:55

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=41291&titlu=Prefectura_Cluj_cere_incetarea_mandatului_unui_viceprimar