Afaceri cu statul in PSD. Liderul filialei Gorj are peste 20 de contracte directe cu CE Oltenia [1]

Foto: Octav Ganea // Mediafax

Liderul PDL Gorj, Dan Valceanu, a incheiat prin firmele sale peste 20 de contracte de prestari servicii pentru Complexul Energetic Oltenia, mama acestuia avand si ea zece astfel de contracte, potrivit declaratiei de interese completata de politician in calitate de consilier judetean

.

Astfel, conform declaratiei respective, Valceanu este asociat si administrator la Rominex Mining Engineering SA Rovinari, Remonta SA Farcasesti si Rewodase SRL Targu Jiu. La prima dintre ele valoarea actiunilor este de 1,2 milioane lei, iar la cea de-a doua pachetul de actiuni fiind de 540.00 de lei. La cea de-a treia firma valoarea partilor sociale este de numai 200 lei, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Rominex Mining Engineering SA este firma prin care Valceanu a incheiat cele mai multe contracte cu Complexul Energetic Oltenia (CEO), precum si cu fosta Societate Nationala a Lignitului Oltenia, pana la incorporarea ei in cadrul CEO.

Contractele au ca obiect furnizarea de produse sau prestari servicii, valoarea cea mai mare a unuia dintre ele fiind de 848.000 de lei. Acesta a fost incheiat cu CE Oltenia in iulie 2012 si a fost derulat pana pe 30 aprilie 2013.

Un alt contract, derulat tot pana pe 30 aprilie 2013, cu incepere din septembrie 2012, a avut valoarea de peste 624.000 de lei. Contractul cu valoarea cea mai mica, de 5.400 de lei, a fost derulat intre firma liderului PDL Gorj si CE Oltenia in perioada iulie - decembrie 2012, restul contractelor avand valori de cateva zeci de mii de lei, dar si de 400.000 de lei.

Mama sefului PDL Gorj, Elisabeta Valceanu, a derulat si ea contracte cu CE Oltenia prin intermediul firmei sale, Treffo SRL. Cel mai important dintre acestea are valoarea de aproape 1,1 milioane lei, celelalte avand valori cuprinse intre 100.000 de lei si 350.000 de lei. Firmele mentionate deruleaza contracte cu unitatile miniere si energetice din judetul Gorj de peste un deceniu, ele fiind infiintate de fostul subprefect Eugen Valceanu. Acesta a fost membru PSD, in anul 2008 pierzand lupta pentru un post de deputat pe Colegiul 4 - Gorj, iar in 2009 s-a inscris in PDL impreuna cu fiul sau, Dan, care la acel moment era sef al organizatiei Tineretului Social Democrat din judet.

Eugen Valceanu s-a retras ulterior din politica si afaceri, lasandu-i pe fiul sau si sotia sa se ocupe de firmele pe care le-a creat. Dan Valceanu are in proprietate, singur sau cu sotia sa, cinci terenuri, dintre care doua sunt in intravilanul orasului Timisoara, iar alte doua in intravilanul comunei Runcu, din judetul Gorj, unde are domiciliul. Politicianul a achizitionat anul trecut 374 metri patrati la Timisoara si 1.412 metri patrati de teren agricol in comuna Valiug, din judetul Caras-Severin. El are in localitatea respectiva o casa de vacanta de 208 metri patrati, iar la Timisoara are o hala de productie de 1.889 metri patrati, in timp ce la Runcu detine doua case de 250 metri patrati si, respectiv, 556 metri patrati.

Liderul PDL Gorj nu are bani in conturi sau masini personale, dar ca director economic la una din firmele sale a castigat anul trecut 22.436 de lei, in timp ce sotia sa, profesor la un liceu din Targu Jiu, a avut venituri de 13.646 lei, la care se adauga indemnizatia de crestere a copilului de 12.000 de lei.

Conform declaratiei de avere, Dan Valceanu a castigat aproape 253.000 de lei din inchirierea halei de productie de la Timisoara, in calitate de consilier judetean el avand venituri de peste 2.700 de lei. El a mai castigat peste 140.000 de lei din vanzarea unei garsoniere la Timisoara, precum si 1.754 de lei primiti ca subventii de la Agentia de Plati si Interventie in Agricultura.

Dan Valceanu este presedinte interimar al PDL Gorj din primavara acestui an, dupa ce fostul lider interimar al organizatiei, deputatul Ion Cupa, a parasit partidul si s-a inscris in PNL dupa o serie de critici primite de la actualul sef al organizatiei.

La alegerile parlamentare de anul trecut, Dan Valceanu a candidat pentru un post de deputat pe Colegiul 2 - Gorj, dar a fost invins de actualul parlamentar PSD Mihai Webber. (Gigi Ciuncanu)

Data publicării: 01 Iul 2013 - 05:55

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=41290&titlu=Afaceri_cu_statul_in_PSD__Liderul_filialei_Gorj_are_peste_20_de_contracte_directe_cu_CE_Oltenia