Lunga cale fierbinte de la evazionist la mogul si deputat roman [1]

Discutii aprinse s-au starnit in ultima perioada despre nivelul la care a ajuns evaziunea fiscala in Romania

. Posturile de televiziune anunta ca depaseste 40 de miliarde de euro pe an, conform unor studii realizate de Comisia Europeana. RTV-ul lui Sebastian Ghita a ratat stirea. Oare pentru ca are si el un procent din aceasta 'realizare'? Conform ANAF, in mai putin de doi ani, firme din grupul ASESOFT ar fi facut diverse manevre ca sa obtina ilegal aproape 70 de milioane de lei sub forma de TVA. ANAF a sesizat Parchetul – mingea este acum la procurori. Ca principiu, este greu de crezut ca o 'tanara speranta' a politicii romanesti, om de afaceri si patron de televiziune, ar fi in stare sa faca evaziune fiscala. Vom urmari insa cum se desfasoara si mai ales cum se finalizeaza acest dosar al deputatului Sebastian Ghita. In urma unor controale efectuate la mai multe societati din grupul de firme ASESOFT (SC Asesoft International SA, SC 2K Telecom SRL, SC Infratel Net SRL, SC 360 Revolution SRL, SC Glar Constuct SRL, SC Access Net International SRL, SC Teamnet SA si SC Asesoft Distribution SA), dar si la alte firme cu diverse legaturi cu grupul ASESOFT (SC Master Softwarw Info SRL, SC Merconsult Team SRL, SC IT Infocons Services SRL, SC Viewpedia Soft SRL, SC Sungard System SRL – fosta SC Softbit Services SRL – si SC Foto Technologies SRL), ANAF a constatat ca in perioada 2010-2011 in cadrul relatiilor comerciale derulate intre aceste societati au fost emise mai multe facturi de avans 'conform contract' in valoare totala de 370 milioane de lei, din care TVA in suma totala de 69 milioane de lei. ANAF constata astfel ca in nici unul din cazurile prezentate nu s-a identificat punerea efectiva in aplicare a contractelor incheiate, toate avand un parcurs identic: facturi de avans neachitate (cu toate ca existau prevederi contractuale clare privind modalitatea si termenele de plata), urmate dupa anumite perioade de timp de stornari ale acestora. De asemenea, in concluziile ANAF se mai face referire la lipsa unor clauze contractuale sau documentatii adiacente care sa releve intentia derularii unor relatii economice in conditii normale. Iata cateva exemple de facturi stornate, in care se releva si atat valoarea facturii, cat si valoarea TVA. Alte observatii ale ANAF care au dus la concluzia ca s-a facut evaziune fiscala si spalare de bani: nesolicitarea unor penalitati pentru nerealizarea contractului de catre furnizorii/beneficiarii acestora si renuntarea de catre furnizori la o eventuala actiune in instanta impotriva beneficiarului, desi in conditii normale de piata astfel de abandonari succesive si repetate ale derularii unor contracte afecteaza activitatea economica a unui furnizor. ANAF sintetizeaza povestea astfel: operatiunile in cauza nu respecta prevederile legale cu privire la TVA (in cazul avansurilor facturate), fapt ce a condus la deducerea de catre beneficiarii de avansuri facturate a TVA aferenta facturilor de avans in mod netemeinic si nelegal, avand drept scop diminuarea si ulterior amanarea prin facturari si stornari in forma continua a TVA de plata datorata catre bugetul de stat in suma totala de 69.049.597 lei. Interesanta a fost reactia administratorilor firmelor aflate in vizorul ANAF. De exemplu, Master Software Info SRL (firma care apartine unui fost angajat ASESOFT, dar care functioneaza intr-un spatiu inchiriat de ASESOFT) a hotarat printr-o decizie luata in data de 16.05.2011 sa-si suspende temporar activitatea pe o perioada de trei ani, incepand cu aceeasi zi. Numai ca ANAF incepuse deja controalele la aceste firme pe 12.05.2011. Iata cum incheie ANAF sesizarea catre Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, Directia Nationala Anticoruptie si Oficiul National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor: Aceste aspecte, corelate cu faptul ca firmele implicate fac parte din acelasi grup, fiind controlate, sub diverse forme, in comun, conduc la concluzia unei conivente a tuturor persoanelor implicate si a unei intelegeri prealabile de a participa la sustragerea de la plata impozitelor catre buget. Pe langa cele mentionate mai sus, exista suspiciuni ca intre societatile mentionate se desfasoara si alte tranzactii, care au un caracter neobisnuit in raport cu activitatile curente in sensul prevazut de art. 23 din Legea nr. 656/2002 pentru prevenirea si sanctionarea spalarii banilor. Dosarul este acum la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie. Oare cat timp va trece pana cand va fi solutionat? Probabil ca mai mult de zece ani, daca este sa luam ca reper celalalt dosar in care este actor Sebastian Ghita, cel al motorinei fara taxe. Acest din urma dosar, finalizat cu rechizitoriu de procurori in 2002, este pe rolul Inaltei Curti de Casatie si Justitie, cu termen in septembrie.
Data publicării: 31 Mai 2013 - 05:47

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=41127&titlu=Lunga_cale_fierbinte_de_la_evazionist_la_mogul_si_deputat_roman