Primaria Capitalei are PROIECTE NOI pentru dezvoltarea Bucurestiului ca destinatie turistica [1]

Consilierii generali bucuresteni au aprobat marti un acord de cooperare intre municipalitate si Asociatia "Destinatia Bucuresti", care are ca scop dezvoltarea Capitalei ca destinatie turistica si culturala

.

Acordul de cooperare are o durata de doi ani si prevede finantarea si realizarea in comun a unor programe, proiecte si evenimente. In raportul de specialitate al proiectului se arata ca propunerea de cooperare are in vedere "teme si proiecte de interes pentru Bucuresti", cum ar fi crearea de spot publicitar, logo, slogan si imn al Bucurestiului, organizarea unei caravane internationale de promovare a Capitalei, precum si realizarea unui concept de "punct turistic urban", prin construirea unor puncte de informare in cinci zone din Capitala, respectiv Aeroportul Otopeni, Gara de Nord, Piata Universitatii, zona Lipscani si Piata Revolutiei.

De asemenea, potrivit documentului citat, cooperarea are in vederea realizarea unui festival international al orasului "care se doreste a avea o sectiune destinata tinerilor, una destinata istoriei Capitalei si mostenirii culturale prin cladirile emblematice si una destinata gastronomiei sau realizarea circului Ambasadele lumii - one day tour, in parteneriat cu MAE, o initiativa prin care se intentioneaza realizarea unui circuit spre ambasadele tarilor care vor face parte din acest proiect, conform unui program prestabilit.

Potrivit raportului de specialitate al proiectului aprobat de CGMB, Asociatia "Destinatia Bucuresti" a fost infiintata cu scopul cresterii notorietatii si prestigiului Capitalei in tara si in strainatate, a elaborarii strategice de brand a Bucurestiului, a promovarii turistice internationale, sporirii cunoasterii si participarii civice, asigurarii unui mediu optim pentru promovarea actiunilor si ideilor cultural stiintifice romanesti, precum si asigurarii unui climat propice organizarii unor evenimente cu caracter stiintific cultural, umanitar, turistic si sportiv.

Data publicării: 30 Ian 2013 - 07:09

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=40462&titlu=Primaria_Capitalei_are_PROIECTE_NOI_pentru_dezvoltarea_Bucurestiului_ca_destinatie_turistica