Constantin Contac va candida la parlamentare, in ciuda faptului ca a ajuns la inchisoare [1]

Fostul presedinte al Consiliului Judetean Botosani, Constantin Contac, va participa, in calitate de candidat, la alegerile parlamentare din 9 decembrie, in ciuda faptului ca a ajuns la inchisoare, a declarat, joi, presedintele Biroului Electoral de Circumscriptie Botosani, judecatorul Lacramioara Axinte

. Potrivit acesteia, legea electorala prevede ca, dupa ramanerea definitiva a candidaturilor, toti candidatii vor aparea pe buletinele de vot, in ciuda unei condamnari definitive cu inchisoare cu executare.

‘Legea nu acopera astfel de situatii. Nu exista reglementata in lege posibilitatea ca Biroul Electoral sa intervina in aceasta situatie. In cazul in care candidatura a ramas definitiva, va fi trecut pe buletinul de vot si va intra in procesul electoral. Singura rezolvare este invalidarea mandatului de catre Senat’, a afirmat Axinte.

Contac si-a depus candidatura, ca independent, pentru functia de senator pe Colegiul 3 Botosani.

Fostul presedinte al Consiliului Judetean si fostul presedinte al organizatiei judetene a Partidului Social Democrat, Constantin Contac, a fost condamnat, miercuri, la trei ani de inchisoare cu executare, pentru infractiuni de coruptie. Inalta Curte de Casatie si Justitie s-a pronuntat in dosarul in care a fost acuzat de efectuarea de operatiuni financiare in situatii de incompatibilitate, spalare de bani si fals in declaratii.

Contac a ajuns, miercuri seara, in arestul Inspectoratului Judetean de Politie (IJP), urmand sa fie transferat in Penitenciarul Botosani.

Tot in arest a ajuns si fiul acestuia, Liviu Contac, condamnat si el, in acelasi dosar, la trei ani de inchisoare cu executare.

‘Cei doi au ajuns in arestul IJP Botosani in baza unor mandate de executare a pedepsei emise de Tribunalul Brasov. Fiecare are de executat cate trei ani de inchisoare, pentru fapte de coruptie’, a declarat,  purtatorul de cuvant al IJP Botosani, Anca Silion Arama.

Constantin Contac a fost trimis in judecata de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie sub acuzatia ca ar fi desfasurat, alaturi de fiul sau, Liviu Contac, fost director la Directia Judeteana de Drumuri si Poduri, afaceri din bani publici constand in contracte de prestari servicii avand ca obiect activitati de intretinere a drumurilor si, respectiv, transport material.

Pentru a evita starea de incompatibilitate prevazuta de legile in vigoare, potrivit carora sunt interzise raporturile comerciale intre societatile comerciale ale alesilor locali si regiile autonome de interes local aflate sub autoritatea consiliului respectiv sau cu societatile comerciale infiintate de consiliile locale ori de consiliile judetene respective, Directia Judeteana de Drumuri si Poduri, la initiativa lui Constantin Contac, a apelat la o firma intermediara, Construct Com SRL, administrata de Ioan Andrici, care avea rolul de veriga intermediara, de interpus, pentru ca formal afacerile sa se desfasoare cu o aparenta de legalitate.

Rechizitoriul DNA arata ca intre Constantin Contac si Liviu Contac existau raporturi de subordonare ierarhica, tatal fiind ordonator principal de credite, iar fiul fiind ordonator secundar de credite.

Firma Construct Com SRL, care detinea doar doua camioane si un autoturism si care- potrivit procurorilor nu putea desfasura activitatea contractata- a castigat toate licitatiile organizate la Directia Judeteana de Drumuri si Poduri Botosani, avand ca obiect activitati de intretinere a drumurilor si, respectiv, transport materiale, beneficiind de informatiile divulgate de Liviu Contac, pentru a depune oferta cu cel mai mic pret.

Dupa castigarea acestor licitatii si a cererilor de oferta, Ioan Andrici incheia contracte de inchiriere utilaje de la firma Transporturi Auto SA, la care Constantin Contac era actionar majoritar, banii Directiei Judetene de Drumuri si Poduri ajungand, astfel, de la firma Construct Com SRL la presedintele CJ drept contravaloare a inchirierii utilajelor.

‘In acelasi timp, la Directia Judeteana de Drumuri si Poduri - Botosani nu s-a facut nici o investitie preferandu-se inchirierea utilajelor de la Transporturi Auto SA in scopul imbogatirii inculpatilor’, se arata in rechizitoriul procurorilor anticoruptie.

Anchetatorii au stabilit ca, in acest mod, presedintele CJ ar fi dobandit foloase necuvenite in valoare de 19,93 milioane de lei, ‘bani care au fost de Constantin Contac si Liviu Contac,i fiind transferati prin intermediul Construct Com Botosani catre firmele lui Constantin Contac.

‘De asemenea, pentru a da aparenta de venituri licite, inculpatul Contac Constantin a recurs la creditarea fictiva a propriilor firme precum si la viramente bancare, percepand la final banii sub forma de dividende’, mai precizeaza procurorii.

Ancheta a stabilit ca din banii dobanditi prin astfel de operatiuni, Constantin Contac a achizitionat o casa de vacanta in valoare de aproximativ 800.000 de lei, doua autoturisme (un Audi A6, an de fabricatie 2007, si 1 BMW X5, an de fabricatie 2006, trecute pe firma acestuia, 99CCC SA, precum si un autoturism Volkswagen Touareg si noua autobasculante Iveco, trecute pe firma Transporturi Auto SA.

Procurorii DNA au stabilit, de asemenea, ca pentru serviciile facute, firma lui Ioan Andrici a incasat, cu titlu de comision, o cota reprezentand doar 0,43 % din profit.

Data publicării: 02 Noi 2012 - 06:28

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=40086&titlu=Constantin_Contac_va_candida_la_parlamentare__in_ciuda_faptului_ca_a_ajuns_la_inchisoare