Basescu spune ca istoria Holocaustului trebuie asumata ca parte a istoriei nationale [1]

Basescu spune ca istoria Holocaustului trebuie asumata ca parte a istoriei nationaleCostin NituPresedintele Traian Basescu a afirmat, în mesajul transmis cu prilejul Zilei de Comemorare a victimelor Holocaustului din România, ca istoria Holocaustului trebuie asumata ca parte a istoriei nationale, apreciind ca au existat în istoria României momente de rascruce, la care s-a raspuns gresit

. "Istoria Holocaustului din România trebuie asumata ca parte a istoriei nationale; este un proces complex, care presupune intrarea în constiinta oamenilor a gravitatii genocidului si a comportamentului uman care l-a provocat. De asemenea, o societate matura trebuie sa îsi puna problema identitatii sale. Au existat în istoria noastra momente de rascruce, carora le-am raspuns gresit, în logica aparent corecta sustinuta de ideologiile care au marcat, din nefericire, o lume întreaga", sustine seful statului, potrivit sursei citate. Traian B sescu afirma ca este necesar ca istoria României sa fie cunoscuta si evaluata critic, el aratând ca antisemitismul si xenofobia trebuie combatute în conditiile în care, din pacate, sunt si astazi activate de revenirea miturilor national-comunismului. "Astazi suntem animati de dorinta de a construi împreuna o civilizatie a pacii si a concordiei, în care sa putem împartasi valorile care ne definesc si în care credem: demnitatea umana, libertatea, curajul, solidaritatea. Aceste valori trebuie aparate atât de catre institutii cât si de societatea civila, printr-un exercitiu permanent care ne cere sa fim constienti de drepturile, dar mai ales de responsabilitatile care ne revin în spatiul public. Este necesar sa cunoastem si sa evaluam critic istoria noastra recenta si, totodata, sa combatem antisemitismul si xenofobia care, din pacate, sunt si astazi activate de revenirea miturilor national-comunismului", arata seful statului. Traian Basescu precizeaza ca Ziua Comemorarii a Victimelor Holocaustului din România e o zi de "adânca emotie", în care se evoca suferintele cutremuratoare ale victimelor Holocaustului din România. "Aceasta ceremonie (…) este o expresie a compasiunii si a solidaritatii noastre profunde cu membrii comunitatilor evreiesti si rome care au suferit atrocitatile justificate de o ideologie totalitara în timpul celui de-al doilea Razboi Mondial", a spus Traian Basescu.Seful statului a precizat faptul ca România, ca societate care s-a angajat sa garanteze libertatile individuale si exigentele statului de drept, trebuie sa-si asume cu luciditate trecutul. "Mai mult decât atât, acest trecut trebuie sa fie cunoscut si transmis generatiilor viitoare, ca parte a unui permanent apel la memorie si la responsabilitatea fata de binele comun ", mentioneaza Traian Basescu. Traian Basescu apreciaza, totodata, ca ziua dedicata memoriei suferintei trebuie sa fie în acelasi timp un prilej de celebrare a vietii si a celor care au supravietuit tragediei Holocaustului. Mesajul transmis de presedintele României, Traian Basescu, cu prilejul Zilei de Comemorare a Victimelor Holocaustului din România, a fost prezentat la Memorialul Victimelor Holocaustului de catre consilierul prezidential Cristian Diaconescu. El a depus la memorialul Victimelor Holocaustului din România o coroana de flori. La memorialul victimelor Holocaustului din România au participat, depunând coroane de flori, si ambasadorul SUA la Bucuresti, Mark Gitenstein, presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, primarul Capitalei, Sorin Oprescu si ministrul pentru Relatia cu Parlamentul, Dan Sova.
Data publicării: 11 Oct 2012 - 06:09

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=39928&titlu=Basescu_spune_ca_istoria_Holocaustului_trebuie_asumata_ca_parte_a_istoriei_nationale