Primaria Oradea a investit peste 4 mil. lei in amenajarea a doua parcuri din municipiu [1]

Autor: Laurentiu Cotu 13

.08.2012

Primaria Oradea a finalizat o investitie in valoare totala de peste 4,4 mil. lei (circa 1 mil. euro) in reabilitarea si modernizarea parcurilor Linistii (Olosig) si Padis din municipiu. Prima investitie, in valoare de peste 3,1 mil. lei (740.000 de euro), TVA inclus, a vizat amenajarea parcului Linistii.

Lucrarile, demarate in toamna anului trecut, au fost executate de asocierea dintre companiile Drumuri Bihor, Selina, Rithmotec si Paniman. Au fost realizate locuri de joaca pentru copii, dotate cu tobogane, balansoare, leagane si turnuri, dar si terenuri de minibaschet, skateboard si minifotbal. Suprafata totala amenajata a parcului este de 15.000 mp.

In ceea ce priveste a doua investitie, valoarea totala a lucrarilor executate se ridica la peste 1,3 mil. lei (circa 300.000 de euro). Lucrarile au fost demarate in primavara acestui an si au fost executate de compania Selina in asociere cu Proexco si Paniman.

In parcul Padis s-a amenajat un loc de joaca pentru copii, o alee centrala cu pavaj din piatra cubica, s-a construit o fantana arteziana si s-au montat 60 de banci. Suprafata totala amenajata in cadrul acestor lucrari este de aproape 10.000 mp.

Data publicării: 14 Aug 2012 - 06:14

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=39832&titlu=Primaria_Oradea_a_investit_peste_4_mil__lei_in_amenajarea_a_doua_parcuri_din_municipiu