Basescu despre Ion Diaconescu: Un simbol al luptei impotriva comunismului [1]

Traian Basescu apreciaza ca Ion Diaconescu a facut parte, alaturi de Corneliu Coposu, dintr-o generatie de elita si ca va ramane un simbol al luptei impotriva comunismului si un reper moral al societatii romanesti

. "Am aflat cu profunda tristete vestea trecerii la cele vesnice a marelui om politic Ion Diaconescu. Personalitate marcanta a vietii politice romanesti si lider al Partidului National Taranesc Crestin Democrat, Ion Diaconescu va ramane in istorie ca om politic cu un rol important in procesul de democratizare a Romaniei. Ion Diaconescu a facut parte, alaturi de Corneliu Coposu, dintr-o generatie de elita si va ramane un simbol al luptei impotriva comunismului si un reper moral al societatii romanesti", se arata intr-un mesaj al presedintelui. Fostul presedinte al PNTCD a decedat, marti seara, la varsta de 94 de ani.
Data publicării: 13 Oct 2011 - 05:43

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=38616&titlu=Basescu_despre_Ion_Diaconescu__Un_simbol_al_luptei_impotriva_comunismului_