IPP: Manuela Mitrea si Doina Silistru, cele mai eficiente parlamentare [1]

Manuela MitreaSocial-democratele Manuela Mitrea si Doina Silistru sunt cele mai eficiente femei parlamentar in primii doi an de mandat, potrivit unei sinteze a activitatii parlamentarelor publicate, joi, de Institutul pentru Politici Publice (IPP)

. In topul celor mai active femei - deputat in primii doi ani de mandat conduc Aura Vasile (PSD) cu 51 de proiecte initiate si Sanda Ardeleanu (PDL) cu 23, din care la fiecare patru au devenit legi. In acelasi clasament urmeaza Rodica Nassar (PSD) cu 22 de initiative, Luminita Iordache (deputat independent) si Mihaela Stoica (PDL), fiecare cu 20, Lucia Varga (PNL) cu 19, Manuela Mitrea (PSD) cu zece. La fiecare dintre aceste parlamentare trei initiative au devenit legi. Cu cate doua doua propuneri devenite legi se numara Sulfina Barbu (PDL), Sonia Draghici (PSD), Lucretia Rosca (PSD), Doina Burcau (PSD) si Csilla-Maria Peto (UDMR). Din punct de vedere al eficientei, pe primul loc se claseaza Manuela Mitrea cu un procent de 30% eficienta, in contextul in care din zece initiative trei au devenit acte normative. La polul opus, se situeaza democrat-liberalele Monica Iacob Ridzi si Elena Udrea cu patru, respectiv doua initiative depuse la Parlament, din care niciuna nu a devenit lege. Nici Carmen Ileana Moldovan (PSD), Florina Ruxandra Jipa (PSD), Ileana Cristina Dumitrache (PSD), Eugenia Barna (deputat independent), Gratiela Gavrilescu (PNL), Mihaela Sandru (PDL), Carmen Axenie (PDL) nu au reusit sa aiba o initiativa devenita lege desi au initiat mai multe proiecte legislative. In topul femeilor - senator cu cele mai multe initiative devenite legi conduce Doina Silistru (PSD) cu 35 de proiecte din care sase care au devenit legi, fiind urmata de Elena Mitrea (PSD) - 24 de proiecte din care doua legi, Mihaela Popa (PDL) - 45 initiative cu doua legi, Minerva Boitan (PNL) - 42 de proiecte din care doua legi, Lia Olguta Vasilescu (PSD) - 12 proiecte si nicio initiativa devenita lege, Anca Boagiu (PDL) - 38 de proiecte din care trei legi, Sorina Placinta (PDL) - 33 de initiative din care trei legi si Ecaterina Andronescu (PSD) - noua proiecte si niciuna devenita lege. Potrivit IPP, Doina Silistru este cea mai eficienta senatoare, cu o eficienta de 17,1%. In topul luarilor de cuvant pe prima pozitie se situeaza la Camera Aura Vasile - cu 370 de discursuri in primii doi ani de mandat, iar la polul opus e afla Ileana Cristina Dumitrache, care si-a sustinut in plen doar juramantul de parlamentar. La Senat conduce Anca Boagiu cu 125 de luari de cuvant in plen. Cele mai multe declaratii politice la Camera le-a sustinut Manuela Mitrea (37), iar la Senat Doina Silistru (41). In ceea ce priveste prezenta la votul final, Sulfina Barbu se afla pe prima pozitie cu 94,7% prezenta la Camera, iar Doina Silistru la Senat cu 82% prezenta la voturile finale. Din cele 2.034 de proiecte semnate de catre parlamentari in primii doi ani de mandat la peste 45,9% depuse in ambele Camere ale Parlamentului printre initiatori se regasesc deputate. Pe de alta parte, la 15,9% dintre proiectele, depuse indiferent de Camera, printre initiatori sunt senatoare, ele fiind de altfel intr-un numar semnificativ mai mic decat deputatele. Astfel, 31% dintre initiative semnate de catre parlamentari atat la Senat cat si la Camera Deputatilor au cel putin o initiatoare. "Nicio initiativa nu a fost semnata exclusiv de catre femeile parlamentar, nici in Senat nici in Camera, ceea ce indica ca nicio tema majora din societate nu a determinat o coalizare a intereselor femeilor din Parlament, indiferent de partidul din care fac parte. Din analiza datelor la nivelul celor doi ani rezulta ca sustinerea acordata de catre deputate sau senatoare a fost mai degraba pentru obiectivele generale ale partidului din care fac parte, consemnand alaturi de colegi diferite proiecte de lege in aceasta perioada", sustine IPP. Perioada de referinta pentru acest raport al IPP este 15 decembrie 2008-31 decembrie 2010.
Data publicării: 24 Iun 2011 - 05:36

Link știre   [1] https://fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=38211&titlu=IPP__Manuela_Mitrea_si_Doina_Silistru__cele_mai_eficiente_parlamentare